Özel Haber

Gıda Esnafının Bayram Arifesi Kesat

 

KAYSERİ,(BGC)-Gıda esnafı ikinci kez Ramazan Bayramı arifesini iyi geçiremiyor. Kayseri’de “tam kapanma” kısıtlamalarından muaf tutulan gıda esnaflarından bazıları, uzaktan satışların olmasına karşın insanların şehir merkezindeki dükkanlara gelemediğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl 24-26 Mayıs tarihleri arasındaki Ramazan Bayramı, arife gününden itibaren 4 gün boyunca yurt çapında sokağa çıkma yasağıyla geçmişti. Bu yıl ise 13 Mayıs Perşembe başlayacak Ramazan Bayramı süresince “tam kapanma” kısıtlamaları devam edecek. Bayram öncesinde gıda esnafları; iş yerlerinde satış yapamadıklarını, şehir dışı ve yurt dışı gönderim sebebiyle iş yerlerini açtıklarını belirtiyor.

Bir unlu mamul firmasının şube yönetici Sefa Günbay, sektördeki son durum hakkında “Şu an işletmemizde yasaklar dolayısıyla bir durgunluk var. Bugün içerisinde arife sebebiyle satışlarımızın daha da artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Satışların %70 oranında düştüğünü belirten Günbay, sürekli paket servis yaptıklarını belirtti. Günbaş, unlu mamullerdeki son fiyatlar hakkında “Enflasyon, ürün ve kaliteye göre fiyatlar normal seyirde gidiyor” dedi.

Günbay, son söz olarak “yasakların bitmesini, normal hayata dönmeyi ve maskeleri atmayı” diledi.

“KISMETİMİZİ BEKLİYORUZ”

Kuruyemişçilik yapan Berkcan Yürdem, arifenin geçen seneden beri bu şekilde geçtiğini belirterek, az da olsa satış yaptıklarını söyledi. Eskisi gibi çerez satamadıklarını belirten Yürdem, “Yine de kısmetimizi bekliyoruz” dedi.

Yürdem, yaşanmakta olan kapanma süreci ile ilgili “Tam kapanma hiçbir esnafın istemeyeceği bir durum. Devlet bize yetki verdiği için üretim ve sipariş yapmak üzere açığız. Ama elbette satışlarımız düşük” diye konuştu.

Evlere paket servis yaptıklarını ve bunun da normal satışlarda olduğu gibi düşük seviyede devam ettiğini söyleyen Yürdem, “Umarım ülke olarak bu durumu atlatır ve normal hayatımıza döneriz” diye temennide bulundu.

“SABİT MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN AÇIYORUZ”

Pastırma ve sucuk satışı yapan şarküteri esnafı Ahmet Doklar, gıda sektöründe işlerin diğer sektörlere göre daha iyi olduğunu vurgulayarak “Sirkülasyonumuz var” diye konuştu. Doklar, pandemi sonrası Türkiye’nin durumu hakkında “Dünya düzeldikten sonra bizim düzeleceğimize inanmıyorum. Buna inanmayan kişi sayısı çok fazla” diye görüşünü belirtti.

Doklar, “Tam kapanma sürecine girdiğimizden beri işlerimiz azaldı. Vatandaş mahallesinden çıkıp çarşıya gelemediği için her mahalle bir çarşı oldu. Her mahallede irili ufaklı marketler var. Biz de sabit müşterilerimiz ve kargo işlerimiz için Çarşı’ya gelerek iş yerimizi açıp çalışıyoruz” diye konuştu.

Fiyatların “hemen hemen aynı” olduğunu söyleyen Doklar, “Bizim ürünlerimiz et mamulü olduğu için birtakım yükselmeler oluyor. Afaki fiyat artışları olmadı. Pastırma ve sucukta son 6 ay içerisinde %10 zam gerçekleşti” dedi.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu