Gıdaya Gelen Zamlar Kuruyemiş Fiyatlarına Da Yansıdı

KAYSERİ, (BGC) – Kayseri’de son dönemde gıda ürünlerine gelen zamlar kuruyemiş fiyatlarını de etkiledi. Kuruyemiş esnafı Ahmet Sancak, “Fiyatlardaki artışın tek çözümü üretimi çoğaltmamız lazım. Üretimi fazlalaştırdığımız zaman bunların hepsinin fiyatı düşer” dedi.

Dövizin yükselmesi, iklim değişikliği ve üretimdeki farklılıklar nedeniyle kuruyemiş fiyatlarında artış gözlemlendi. Kuruyemişe gelen zamlar vatandaşları da etkiledi. Geçen sene ile kıyaslandığında alım gücünün düştüğüne değinen esnaf Ahmet Sancak, “Vatandaşların alımı azaldı. Evvelden vatandaş 1 kilo alıyordu şimdi yarım kilo alıyor” ifadelerini kullandı.

“KURUYEMİŞLERİN YÜZDE 50’Sİ DIŞARIDAN İHRAÇ GELİYOR”

Geçen sene kuruyemiş fiyatlarının daha uygun olduğuna değinen Sancak, döviz kurunun yükselmesi ile fiyatlarda değişim olduğuna değindi. Sancak, “Kuruyemişlerin yüzde 50’si dışarıdan ihraç geliyor. Bu ihraç dolardan dolayı daha da yükseldi. Dövizdeki artış nedeniyle  Orada da fiyatlar yüksek olunca  fiyatlarda bir artış oluyor” dedi.

“TEK ÇÖZÜM ÜRETİMİ ÇOĞALTMAK”

Sancak, Fiyatlarda ki artışın çözümünün yerli üretimde olduğuna değinirken sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fiyatlardaki artışın tek çözümü üretimi çoğaltmamız lazım. Köydeki arkadaşların hepsi şehirlere göçtüler. Şehir’e göçünce köylüler hep boş kaldı. Köydeki tarlalar ekilmiyor. Oralara önem verilmiyor. Üretimi fazlalaştırdığımız zaman bunların hepsinin fiyatı düşer. O zaman dışarıdan da almak zorunda kalmayız. Üretimi çoğaltmamız lazım.”