Haber

Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde Kızılay’dan Bağış Çağrısı

 

KAYSERİ,(BGC)-Türk Kızılayı’nın şehir merkezindeki Kan Merkezi, her gün onlarca kan bağışçısını ağırlamaya devam ediyor. Merkezin sorumlusu Dr. Özgür Yorgancı, kan bağışçılarına ithaf edilen bu özel günde kan bağışı hakkında bilgiler verdi.

14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü sebebiyle konuşmasına “Bütün gönüllülerimizin gününü kutluyorum. Kan bağışında gerekli hassasiyeti gösterdikleri için teşekkür ediyorum” diye minnettarlıkta bulunarak başlayan Yorgancı, kan bağışındaki son durum hakkında şunları söyledi: “Pandemiden dolayı kan bağışı azaldı, ihtiyaç had safhada. O yüzden herkesten kan bağışı konusunda duyarlı olmasını istiyoruz.”

Yorgancı, tek bir kan bağışının neleri etkilediğini anlattı: “Her bir torbamızda 480 mililitre var. Bağışçılarımızdan 3 ayda bir bağış kabul ediyoruz, bu da yılda 4 bağış demek oluyor. 480 mililitre kan ayrıştırılarak 3 kişiye yetebiliyor. Kayseri’de halkımız kan verme konusunda bilinçli, ancak çekimser kalan vatandaşlarımız var. Kan bağışının bağışçıya hiçbir zararı yok, bilakis faydası var. Bizim aldığımız kan vücudun kirli kanıdır. Bu kanı aldığımız takdirde vücut temizlenmiş oluyor ve kalbin yükünü azaltıyor. En önemlisi de üç kişiye hayat veriyor.”

Merkezde koronavirüs önlemlerinin en yüksek seviyede olduğunu ve bununla ilgili şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadıklarını belirten Yorgancı, “Kan ihtiyacı olan vatandaşlarımız için sağlıklı olan herkesi kan bağışına davet ediyorum” dedi.

“KAN VERMENİN HİÇBİR ZORLUĞU YOK, SİVRİSİNEK ISIRIĞI GİBİ”

Bağışçılardan Fatih Zoroğlu, kan bağışından çekinen vatandaşlara telkinde bulunarak “Bu 38’inci gelişim. Bronz, gümüş ve altın madalya da kazandım. Üç ayda bir kan veriyorum. Herkesin kan vermesini tavsiye ediyorum. Psikolojik olarak rahatlıyorsunuz ve çok iyi hissediyorsunuz. Kendimi daha dinç ve daha enerjik hissediyorum. Kan vermenin hiçbir zorluğu yok, bir sivrisinek ısırığı kadar hissediyorsunuz. Bir gün bizim de kan ihtiyacımız olabilir. Madalya çok önemli değil” ifadelerini kullandı.

Bağışçı Ekrem Yılmaz ise “Herkese kan vermeyi tavsiye ediyorum. Benim verdiğim kan üç kişiye can oldu. Üç ayda bir kan veriyorum. Vücudum temizleniyor, iştahım açılıyor” diye konuştu.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu