Görme Engelliler, Trafik Işıklarına Sesli Uyarı İstiyor

KAYSERİ, (BGC – ÖZEL HABER) – Kayseri Altınokta Körler Derneği Başkanı Murat Atmaca, engelli vatandaşların ulaşımda yaşadığı problemleri anlattı. Yaya geçitlerindeki trafik ışıklarında sesli uyarı olmamasının özellikle görme engelliler için büyük sıkıntı doğurduğunu belirten Atmaca, sesli uyarı sisteminin kurulması gerektiğini söyledi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan Kayseri Altınokta Körler Derneği Başkanı Murat Atmaca, görme engelli vatandaşların birçok konuda sıkıntı çektiğini ifade etti.

‘SESLİ UYARI SİSTEMİ, HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRACAK’

Kayseri’deki trafik lambalarında sesli uyarı sisteminin olmadığını belirten Atmaca, bunun engellilerin ulaşımını olumsuz etkilediğini söyledi. Diğer illeri örnek gösteren Atmaca, “Özellikle görme engelli kişilerin bir yerden başka bir noktaya ulaşımında bağımsız hareket edemiyorlar. Yaya kaldırımlarındaki trafik ışıklarında sesli uyarı olmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyoruz. Kesinlikle birinin yardımı olmadan karşıya geçmeleri imkânsız. Birçok ilde otobüs durakları ve otobüslerde sesli sinyalizasyon sistemi kurulmuş durumda. Kayseri’de de bu sistemin kurulmasını istiyoruz. Hangi otobüsün geldiğini, güzergâhını, hareket saatini, hangi durağa geldiğini sesli sinyalizasyon aracılığıyla duymak istiyoruz. Ayrıca görme engellilerin ulaşımında hayatını kolaylaştıran sarı şerit çizgiler de tahrip olmuş durumda. Cumhuriyet Meydanı ve Hunat civarındaki sarı şeritlerin yeniden düzenlenmesini belediyemizden talep ediyoruz” diye konuştu.

Kayseri Altınokta Körler Derneği Başkanı Murat Atmaca, dernek olarak üyelerinin iş sahibi olabilmeleri için çalıştıklarını söyledi. Üyelerin iş ve mesleki eğitimi için İŞKUR ile irtibata geçtiklerini belirten Atmaca, “İş imkânı sunmak için çalışmalara başladık. Engellilerin olmazsa olmaz bağlama kursu ve e-KPSS kursu halen devam ediyor” şeklinde konuştu.