Gübreye Gelen Zamlar Çiftçiyi Olumsuz Yönde Etkiledi

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’de son dönemde gıda ve akaryakıtın dışında gübreye gelen zam, çiftçiyi olumsuz yönde etkiledi. Ziraat Mühendisi Osman Erakbıyık, “Çok ciddi zamlar var. Firmalara sorduğumuzda ise, ‘hammadde gelmiyor, ülkemize girişi çok az, döviz kuru’ gibi cevaplar alıyoruz. Gıdaya önem verilmeli ve çiftçilere destek olunmalıdır” dedi. Çiftçi Mustafa Özdemir ise, “Araziler için gübre alacağız ama fiyatlar çok yükselmiş. Gereğinin yapılmasını dileriz” ifadelerini kullandı.

Son dönemlerde gübreye zam gelmeye devam ediyor. Meydana gelen zamlardan satıcı da çiftçi de olumsuz yönde etkileniyor. Gelen zamlardan dolayı satışlarının düştüğünü belirten Ziraat Mühendisi Osman Erakbıyık, “Şu sıralar bazen 3-4 günde bir, çok ciddi değişimler oluyor. Bunlarla alakalı bizler de sıkıntı yaşıyoruz. Bizim hitap ettiğimiz kesim çiftçilerdir. Tarım ve hayvancılığın bir ülke için ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde görmüş olduk. Diyorlar ki Çin’den hammadde gelmiyor, konteyner fiyatları yükseldi, hammadde sıkıntısı var. Dış ülkelerle alakalı sıkıntılar bizlere çok hızlı yansımalar yapıyor. Bunun neticesinde neredeyse günlük fiyat artışları oluyor” diye konuştu.

“YAŞANAN KRİZLERİ UMARIM ATLATIRIZ”

Çiftçinin zamlardan şikayetçi olduğunun altını çizen Erakbıyık, “Çiftçi gübre ve tohumunu alıp ekecek, hasat edip para kazanacak ama şuan insanlar girdi maliyetlerinin yükselmesi sebebiyle korkmuş durumdalar. Çiftçi, dekar alandaki maliyetler artınca haliyle gübre kullanamıyor. İnsanlar sıfır sertifikalı tohumlar ekemez oluyor. Kendilerindeki tohumu değerlendirmek zorunda kalıyorlar. Böyle olunca da verimler düşecek. Bir dahaki yıla daha sıkıntılı görünüyor ancak Allah’tan ümit kesilmez. Şu gelinen noktada hem çiftçimiz hem de bayiler olarak biz de çok şikayetçiyiz. Çünkü müşteri fiyat sormaya geliyor, ürünü almaya geldiğinde ise sorduğu fiyattan yüksek bir rakama almış oluyor. Bu da bizi çok zor durumda bırakıyor. Yaşanan krizleri umarım atlatırız. Muhtemelen gıda krizine girecek ülkeler. Bu yüzden bizlerin tarım ve hayvancılığı çok ciddi şekilde ele alıp geliştirmemiz lazım. Çiftçilere tabi ki devlet tarafından destek geliyor ama yapılan destekler ve gelen zamlar ne yazık ki birbirini karşılamıyor” ifadelerini kullandı.

“FİYAT ARTIŞI SATIŞI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Zamların çok fazla olduğuna değinen Erakbıyık, “Fiyat artışı bizi olumsuz etkiliyor. Çok ciddi zamlar var. Firmalara sorduğumuzda ise, ‘hammadde gelmiyor, ülkemize girişi çok az, döviz kuru’ gibi cevaplar alıyoruz. Gıdaya önem verilmeli ve çiftçilere destek olunmalıdır. Ülkede çok ciddi bir kriz yaşanıyor. Bu işin en önemli noktasının tarım ve hayvancılık olduğunu düşünüyorum. Destek artırılmalı. Bizleri dinleyip verimin nasıl arttırılacağını sorsunlar. Bir danışman, bir ziraat mühendisi arkadaşla çalışsınlar diyorum” dedi.

“FİYATLAR 2-3 KATINA ÇIKMIŞ”

Gelen zamlardan dolayı sıkıntılı zamanlar geçirdiklerinin altını çizen çifti Mustafa Özdemir ise, “Araziler için gübre alacağız ama fiyatlar çok yükselmiş. Gereğinin yapılmasını dileriz. Fiyat artışları bizi çok etkiledi. Üretim yapıyoruz ancak üretim tüketimi geçiyor. Tüketime el değmiyor. Geçen seneye göre bu sene fiyatlar 2-3 katına çıkmış. Ancak biz buğday veya tohum satarken ucuza alıyorlar. Yani bizim sahibimiz yok öyle diyelim” şeklinde konuştu.