Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar

 

Geçmişten günümüze her yıl aynı tarihlerde kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiştir. Bugün Cumhuriyet Meydanın’da Şerife Bacı Kadın dayanışma platformu üyeleri kadınların sesi olmak için toplandılar.

Buradaki toplanma amaçlarının Emekçi Kadınları Gününü anmak olduğu söyleyen Şerife Bacı Kadın dayanışma platformu Temsilcisi Gülçin Uzunluoğlu “ Amacımız; farkındalık yaratmak , Özel bir gün olduğunu hatırlatmak. Bütün kadınlar birlik olduğumuz zaman başarabileceğimizi göstermek için bugün bir aradaydık. Aslında burada çok küçük bir kitle var. Arkamızda eminim çok fazla kadınımız var. Gelemeyen ama gönlü bizimle olan kadınlarımız var . O kadınlarımızıda temsilen biz buradaydık.

Şerife Bacı Kadın dayanışma platformu üyeleri “ Türkiye’de ki kadınların yaşam tarzları biraz sıkıntılı. Bunlara son vermek istiyoruz. Kendi sesimizi duyurmak , kadınlara örnek olmak istiyoruz. Sesini duyuramayan kadınların sesi olmak istiyoruz . Aslında biz haklarımıza sahip çıkmak istiyoruz . Bu çok önemli bi unsur çünkü o kadar sessiz kadınımız var ki, her gün bir cinayet her gün bir eziyet . Kadınların gününde öldürülen kadınımız var Samsun’da. Her gün akşam ölen sabah tekrar kalkmak zorunda olan kadınlarımız var . Biz o kadınlarımızında sesi olmak istiyoruz Şerife Bacı Kadın Dayanışma Platformu olarak . “ ifadelerini kullandılar .

Diğer bir Şerife Bacı Kadın dayanışma platformu üyesi” Kadınları anmak için buradayız. 1857 ‘de hayatını kaybeden 129 kadını anmak için buradayız. Hiçbir konu da erkekler ve kadınlar eşit değiller. O yüzden haklarımızı almak için sesimizi duyurmaya çabalıyoruz . Her sene yapıyoruz inşallah etkili olacak. Umudumuzu kesmek doğru değil . Hayatta her şey umutla oluyor . “ dedi.