Güncel

Hayvanlar artık ‘can’ sayılacak

Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik öngören teklif Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni değişikliğe göre hayvanlar ‘mal’ ya da ‘eşya’ olarak değil, ‘can’ statüsünde değerlendirilecek. Son dönemlerde takipçilerimizden gelen görüntüler yürekleri burktu. Hayvanlara uygulanan cinsel saldırı, işkence, eziyet için kanun sil baştan düzenlendi. Köklü değişiklikler içeren teklifte hayvanlara karşı işlenen suçlara hapis cezalarının önü açıldı. Evcil hayvanı kasten öldürene 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.
Hayvanlara yönelik cinsel saldırı ve işkenceye ise 3 yıla kadar hapis cezası getiriliyor.

Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik öngören teklif komisyondan geçti
Hayvanlar artık ‘can’ sayılacak

Petshoplarda yani evcil hayvan satış yerlerinde kedi ve köpek satışı yapılamayacak. Yeni yunus parkları ve hayvan sirkleri kurulamayacak. Var olanlar ise 10 yıl içinde faaliyetlerine son verecek.

Kedi ve köpekler dijital kimlikle takip edilecek. Böylece hayvanların sokağa terk edilmesinin önüne geçilecek. Kimliklerde hayvanın aşı bilgileri de olacak.

Medya organlarına yayın zorunluluğu

Yasaya, medya organlarına hayvanları korumaya yönelik yayın zorunluğu getiren bir madde de eklendi. Böylece toplumsal duyarlılığın artırılması hedefleniyor.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu