Ekonomi

İhsan Gülderdi: Altın Uzun Vadede Yükselebilir

 

KAYSERİ,(BGC)-Altın ‘tam kapanma’ sürecinin sona ermesinden itibaren yükseliş trendini sürdürüyor. Altın fiyatları bazı zamanlarda yatay bir gidişat seyretse de, sarraflar uzun vadede fiyatların giderek yükselmesini bekliyor. Kazancılar Çarşısı’nda sarraflık yapan İhsan Gülderdi, altındaki son durumun nabzını tuttu.

Gülderdi, altının son zamanlardaki seyri hakkında şöyle söze başladı: “Altın haftaya yatay bir başlangıç yapmıştı. Hafta içerisinde biraz geri çekilmeler oldu. Perşembeden itibaren yükselişini devam ettirdi. Gram altın 520 TL’den 528 TL seviyesine çıktı. Çeyrek altın da 840 TL’den 870 TL’ye kadar yükseldi.”

Altı fiyatlarının yılın ikinci yarısında nasıl bir süreçte olacağı hakkında Gülderdi: “Altın önümüzdeki haftalarda değişkenlik gösterebilir ancak uzun vadede kurun yükselmesiyle birlikte rekoru olan 540’a kadar çıkıp 600’e kadar yükselmesini öngörüyoruz” diye konuştu.

Gülderdi, elinde altın tasarrufu bulunan ve altın almayı düşünen vatandaşlara telkinde bulundu: “Ellerinde altın olan vatandaşlara daima beklemelerini tavsiye ederiz. Çünkü altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Elinde nakit olan vatandaşların bir an önce altın almalarını tavsiye ediyoruz.”

“Tam kapanma” (1-17 Mayıs) ve “kontrollü normalleşme” (17 Mayıs-1 Haziran) adı verilen süreçlerin ardından altının yaz mevsimindeki durumu hakkında beklentilerini dile getiren Gülderdi: “Satışlarda beklenenin üstünde bir artış söz konusu değil ancak düğün sezonunun da başlamasıyla birlikte satışlarımızda artış olacaktır. ‘Tam kapanma’dan önce satışlarımız sakindi ancak ama bu süreçten sonra hareketlilik hız kazandı. Önümüzdeki aylarda düğünü olacak müşterilerimizin altın almalarını öneriyoruz, ons fiyatlarının da yükselmesiyle altın tekrardan yükselecektir” diye konuştu.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu