İkinci El Otomotiv Fiyatlarında Artış Gözlendi

KAYSERİ, (BGC) – Dolarda ki dalgalanmalar ikinci el otomotiv fiyatlarına da yansıdı. Otomotiv işletmecisi olan Akif İnan “Pandemi koşullarından dolayı ürerim yapılamaması veya üretimin az yapılmasından dolayı ister istemez ikinci el otomotiv fiyatlarında artış gözlendi” dedi.

Pandemi dönemi ve döviz kurunda ki artış otomobil piyasasını etkiledi. Otomobil fiyatlarında 2021 yılında ekstra global bir atış gözlemlendi. Otomotiv işletmecisi Arif İnan Konuyla alakalı düşüncelerini aktardı. ’50 bin TL’ye aldığınız arabayı bu yıl en az 70 bin TL’ diyen otomotiv işletmecisi Akif İnan “Uzun yıllardır otomotiv sektöründe alım satım yapıyoruz. Otomotiv sektöründeki artış yeni değil. Uzun yıllardır fiyat artışıyla karşı karşıyayız. Geçen yıl 50 bin TL’ye aldığınız arabayı bu yıl en az 70 bin TL olmasına alışkınız. Bunun sebebi de Türkiye’de otomotiv üretiminin olmaması ve bu sektörde tamamen dışa bağımlı olmamız. Araçlar tamamı ile dışarıdan geldiği için otomobil fiyatları dövizle doğru orantılı bununla da maalesef önüne geçemiyoruz. Bu yıl ekstra global bir artış oldu. Sebebi ise pandemi koşullarından dolayı ürerim yapılamaması veya üretimin az yapılmasından dolayı ister istemez ikinci el otomotiv fiyatlarında artış gözlendi. Ekonomik etkenleri de göze alırsak fiyatların yükselmesi gayet doğal” ifadelerini kullandı.

“EN ÇOK ETKİLENENKER OTOMOBİL ALIM SATICILARI OLDU”

Yükselişlerin döviz sabit kalana dek devam edeceğini belirten otomotiv işletmecisi Akif İnan “Geçen hafta 100 bin TL’ye alıp 105 bin TL’ye sattığımız arabayı 1 hafta sonra aynı aracı 105 bin TL’ye alıp 110 bin TL’ye kendimiz sattık. Komik bir yükseliş. Bu da en çok otomobil alım satımcılarını etkiledi. Sebebi 2 yıl önce 50 tane aracımız vardı. 2 yıl aldık sattık para kazandık ama şimdi bakıyoruz 30 tane arabamız var. Yani siz 50 bin TL’ye bir araba aldınız şu an bu araba 150 bin TL ediyor çok kardasınız. Ama en çok etkilenenler otomobil alım satımcıları oldu. Bizim sermayemiz eridi. Fiyatlar yükseliyor diye stok yapacak halimiz yok. Fırsatçı değiliz. Alacağız, satacağız bir şekilde çarkımız dönecek. Bu yükselişler döviz sabit kalana kadar devam eder” diye konuştu.

“ÖNCEDEN OTOMOBİL LÜKSTÜ ŞİMDİ İSE İHTİYAÇ OLDU”

Konuşmalarına talepe yetişemediklerini belirterek devam eden otomotiv işletmecisi Akif İnan “Türkiye’de otomobil ihtiyacı sınırsız. Her evde bir otomobil illaki var. Önceden otomobil lükstü şimdi ise ihtiyaç oldu. Hepimizin de ihtiyacı var otomobile. Bu günlerde lüksten daha çok 100 bin TL civarındaki küçük otomobillere korkunç bir talep var. Yetiştiremiyoruz. Gördüğünüz gibi lüks araçları satamıyoruz. Ama orta halli araçlar çok hızlı bir şekilde alıcı buluyor” diyerek sözlerine son verdi.