İsmail Emrah Karayel’den Parlamenter Sistem Vurgusu

KAYSERİ,(BGC)- AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, düzenlediği basın toplantısında parlamenter sisteme değinerek, “Ekonomik krizlerin hepsini parlamenter sistem tetiklemiştir. İnsanlar vaatleri beğenerek referandum sisteminde geçti” dedi.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 16 Nisan 2017 referandumuyla kabul edildi. 9 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanan başkanlık tipi hükümet sistemi uygulanmaya başladığı ilk günden beri siyasilerin gündeminde yer aldı. AK Parti Kayseri Milletvekili ve TBMM AB Uyum Komisyonu Üyesi İsmail Emrah Karayel, bugün düzenlediği basın toplantısında bu konuya değindi. Karayel, “Bazı partilerin Cumhurbaşkanlığı sistemini geri çevirip yeniden parlamenter sisteme geri dönmek istediklerini görüyoruz. Biz parlamenter sisteme karşıyız. Türkiye Cumhurbaşkanlık sistemine zor bir şekilde gelmiştir. Siyasi tarihimizde liderlerin tamamı Türkiye’de parlamenter sistemin değişmesi gerektiğini ve başkanlık sisteme geçilmesi gerektiğini ifade etti. İnsanımızın ve milletin desteğiyle Türkiye Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti. Dolasıyla tekrar geri dönmek Türkiye için çok sıkıntıdır. Türkiye şimdiye kadar karşılaştığımız siyasi istikrarsızlıkların hepsine parlamenter sistem neden olmuştur” diye konuştu.

“İNSANLAR VAATLERİ BEĞENEREK REFERANDUM SİSTEMİNE GEÇTİ”

Ekonomik krizlere değinen Karayel, “Ekonomik krizlerin hepsini parlamenter sistem tetiklemiştir. Türkiye’deki darbelerin temelini oluşturan parlamenter sistemdir. Tekrar o konuya dönmek olmamalıdır. İnsanlar vaatleri beğenerek referandum sisteminde geçti. Herkes gördü ki Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye için çok önemli. Pandemi sürecinde bir koalisyon olsaydı ve koalisyon ortaklarından bir tanesi sağlıkla ilgili konulardan dolayı çekilmek isteseydi sorunlar olurdu. Türkiye’de 6 ayda bir iktidarların hükümetlerin değiştiğini biliyoruz. Herkes sık seçimlerden sıkılmıştı. Tekrar Türkiye için geriye dönüş söz konusu olmalıdır” ifadelerini kullandı.