Ekonomi

İspanya’dan sonra ilk kez Kayseri’de

MSB Duyurdu

Türkiye’nin üretim ortağı olduğu yeni nesil nakliye uçağı olan A400M Türk mühendislerinin de tasarım ve imalatına katıldığı ilk uçak projesi.

Milli Savunma Bakanlığı, A400M retrofit faaliyetlerinin İspanya dışında Kayseri’de yapılmasının planlandığını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve ulaştırma kabiliyetlerini artıran ve “Koca Yusuf” olarak bilinen A400M nakliye uçaklarının bakımı, Airbus tesisleri dışında sadece Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılacağını açıkladı. Dünya havacılık bakım onarım sektöründe tanınırlığının artırmasına hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanması beklenen A400M nakliye uçaklarının hafif ve ağır bakımlarının yapıldığı Kayseri’de, “retrofit” adı verilen versiyon yükseltme işlemi de gerçekleştirilecek.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI AÇIKLADI

Milli Savunma Bakanlığından yapılan bilgilendirmede, “A400M projesi kapsamında A400M retrofit faaliyetlerinin İspanya dışında bir ilk olarak, 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü/Kayseri’de yapılması planlanmaktadır. Projede öncelikli olarak Tük Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan dokuz adet A400M uçağının, müteakiben diğer kullanıcı ülkelere ait uçakların retrofit faaliyetlerini yapabilecek imkan ve kabiliyete ulaşılabilecektir. İlk uçağın retrofit faaliyetine önümüzdeki günlerde başlanması ve faaliyetin Temmuz 2021 ayı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır” denildi.

Projede öncelikli olarak Tük Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan dokuz adet A400M uçağının, müteakiben diğer kullanıcı ülkelere ait uçakların retrofit faaliyetlerini yapabilecek imkân ve kabiliyete ulaşılabilecektir..

İlk uçağın retrofit faaliyetine önümüzdeki günlerde başlanması ve faaliyetin Temmuz 2021 ayı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır..

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu