Siyaset

İYİ Partili Kazım Yücel: “Yeni Yılda Ekonominin İyi Olmayacağı Aşikar”

KAYSERİ, (BGC- ÖZEL HABER) – İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, yeni yılda da birinci gündem konusunun ekonomik sıkıntılar olacağını söyledi.

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, 2021 yılı için genel bir değerlendirmede bulunarak, pandemi dönemi ve dolar fiyatları hakkında gözlemlerini dile getirdi. 2021 yılı baharında salgının biteceği yönünde bir algı oluştuğunu anımsatan Yücel, “Sağlıkla birlikte bütün kurallar neredeyse rafa kaldırıldı. Türkiye’de, özellikle Kayseri’de ulaşımda veya sokaklarda dikkatsiz bir yaşam ortaya kondu. Belediyenin hiçbir tedbirinin olmadığını gördük. Ulaşımda dışarıda maskelerle dolaşan insanların toplu taşıma araçlarında yığınla içeride olduğunu gördük. Bununla birlikte ticari krizlerin olduğu bir dönem yaşadık. 2021 yılında hem Türkiye’de hem dünyada bir kriz vardı. Bu krizle biz hiçbir zaman hükümetin karşısında çıkıp ortalığı ayağa kaldırarak açıklamalar yapmadık. Birleştirici, topluma barış içerisinde olmaları için çağrıda bulunduk” ifadelerini kullandı.

‘BELKİ DÖVİZLE MAAŞ ALMADIK AMA İTHAL EDİLEN ÜRÜNLERİ DÖVİZLE ALDIK’

Dövizdeki yükselişin ürün fiyatlarını da yukarı çektiğini belirten Yücel, “Dövizle mi maaş alıyorsunuz?” tartışmasını yorumladı. Yücel, “Ticaretin 2021 yılı içerisinde yaşadığımız, belki de daha önceki hayatımda karşılaşmadığım kadar çok ağır şartlar ortaya koydu. Örneğin döviz 7 lira 30 kuruştan, 18 liraya kadar çıktı. Maaşınızı dövizle mi alıyorsunuz diyen Bakana kadar karşılaştık. Belki dövizle maaş almadık ama ithal edilen ürünleri dövizle aldık. Ülkede dövizin katkılarını, karşılığını esnaf gördü. Şuna emin olun biz İYİ Parti olarak ortalığı karıştıracak açıklamalardan uzak kaldık. Fakat 2022 yılına girerken dövizle birlikte ekonominin çok iyi olmayacağı aşikar. Dövizin, yarın tüketeceğimiz ürünlerde, oturacağımız kiralarda veya kıyafetlere kadar ürünlerdeki artışları net bir şekilde göreceğimiz bir yıl olacak. Biz burada yine sağduyulu davranmak istiyoruz. İfademiz şu olmalı; sağlıklı, huzurlu bir ülkede 2022 yılını toplumumuzla birlikte iyi günler görmek adı altında yaşamayı umut ediyoruz.” diye konuştu.

Pandemiyle ilgili yeni bir süreç yaşandığını da belirten İYİ Partili Kazım Yücel, tedbirlere uyulması çağrısında bulundu. 365 günde neredeyse 100 bin vatandaşın koronavirüs nedeniyle öldüğünü kaydeden Yücel, “Hükümet ve valiliğimiz iş hayatına engel olmayacak yeni kurallar alabilir. İnsanlarımız da maske, mesafe, hijyen gibi tedbirlere de uyması gerekir. Bu anlamda yeni yılın ülkemize ve şehrimize hayırlar getirmesini, sağlık getirmesini diliyorum” diye konuştu.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu