İYİ Partili Özhan: Suya 2 Yılda Yüzde 600 Zam Geldi

İYİ Partili Özhan: Suya 2 Yılda Yüzde 600 Zam Geldi
KAYSERİ-(BGC) – İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Özhan, 2 yılda suya yüzde 600 zam yapıldığını söyledi. Özhan, “Ülkemiz ekonomik bir buhran içerisinde. Bu ekonomik buhranda sosyal yardımlar ne aşamada özellikle bu nokta üzerine eğildik” dedi.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi meclisinde 2022 yılı bütçe ve performans değerlendirme toplantısı yapıldı. Ardından KASKİ genel kurulu gerçekleştirildi. Meclis toplantısı sonrası açıklama yapan İYİ Parti Meclis Üyesi Erhan Özhan, “Bizim dikkatimizi çeken bütçeyle alakalı bazı konular vardı. Ülkemiz ekonomik bir buhran içerisinde. Bu ekonomik buhranda sosyal yardımlar ne aşamada özellikle bu nokta üzerine eğildik. Dikkatimizi çeken başlıca hususlardan birisi şuydu, 2020-2021 yılında sosyal yardım alan aile sayısına nazaran 2022 yılında sosyal yardım alacak aile sayısının düşünülmesini gerçekten şaşırtıcı bulduk. Eğer bu planlar bir dilek ve temenni içeriyor olsaydı. Keşke milletimizde hiçbir aile sosyal yardım hizmeti alma durumunda bulunmasa. Fakat bu planlamalar tamamen ülke geçeklerine şehir gerçeklerine uygun şekillendirilmeli” şeklinde konuştu.
‘2022 YILINDA EKONOMİNİN DAHA İYİ OLACAĞINI SÖYLEMEK ÜLKE KOŞULARINDAN UZAKLAŞMAKTIR’
Geçtiğimiz yıllara göre daha iyi bir ekonomik koşulun olacağını söylemenin gerçekçi olmadığını belirten Özhan, “Bu planda performans raporunda ifade edilen bir cümle var. 2022 yılının geçtiğimiz yıllara göre daha iyi ekonomik koşullarda geçeceği ve sosyal yardım ihtiyacı olan kişi sayısının azalacağı ifade edilmiş. Böyle bir plansızlık olamaz. Sadece 2 hafta içerisinde doların Türk lirası karşısında değer kazanımını göz önüne aldığımızda, enflasyonda ki fırlamayı göz önüne aldığımızda, insanların birden fazla yağ bile alamadığı bir ekonomik koşulda… Bu performans raporu içerisine ekonomik yardım ihtiyacı duyacak aile sayısının geçtiğimiz yıllara nazaran daha düşük sayılarda olacağını yazmak, ülke koşullarından şehir koşullarından uzak yaşamaktır” ifadelerini kullandı
‘SU ÜCRETLERİNE İLİŞKİN GETİRİLEN TEKLİFE RED OYU VERDİK’
Kayseri Büyükşehir Belediyesi meclis toplasında su ücretleri hakkında uzun bir konuşma yaptığını söyleyen Erhan Özhan, “KASKİ genel kurulunda ücret tarifelerine ilişkin 2019 Kasım ve içinde bulunduğumuz 2021 Kasım ayı ücret tarifelerini karşılaştırdık. Burada büyük bir problemin gözler önüne serdirmenin zamanı geldiğini düşünüyorum. Eskiden belde statüsünde olan 46 yerleşim yerinin yerine 2019’dan 2021 yılına kadar 2 yıl içerisinde getirilen su zammı yüzde 600. Hacılar ve İncesu belediyelerinin sınıfları değiştirilerek 2 yıl içerisinde uğradıkları su zammı yüzde 300, Bünyan, Yeşilhisar, Yahyalı, Develi ve Pınarbaşı’nın içerisinde yer aldığı şehir merkezi dışındaki ilçelerindeki su zammı 2 yılda yüzde 100. Biz bu çarpıcı örneği ortaya koyup şunu ifade ettik; Bu 46 beldemizin eskiden belde statüsünde olan yerleşim yerlerimizin, eski köy yerleşim yeri statüsünde değerlendirilmesi gerektiğini ve ücretlerde yüzde 50 zam yapılması gerektiğini teklif olarak sunduk. Bu teklifimiz değerlendirmeye dahi alınmadı. Oylama var olan şekilde yüzde 600 zamlanmış haliyle gerçekleşti. Şunları ifade ediyoruz, köylerde beldelerde yaşayan hala oralarda yaşamını sürdürmeye, hayvancılık ve çiftçilikle geçimini sağlayan, her türlü artan mazot ve gübre fiyatlarına rağmen yine bu uğraşlarını sürdürmekte direnen bizim yiyeceğimizi ve içeceğimizi sağlamakta lokomotif görevi gören bu insanlarımıza bırakın yüzde 600 su zammını bedava su versek yeridir. Bu insanlara oralarda yaşamlarını devam ettirdikleri için ödül verilse yeridir. Fakat bizim tekliflerimiz dikkate alınmadığı için su ücretlerine ilişkin getirilen teklife CHP ve İYİ Parti olarak red oyu verdik” ifadelerini kullandı.