Güncel

Kadın Çiftçi Lavanta Yetiştiriyor

KAYSERİ,(BGC)-İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, Kayseri’nin Talas ilçesine bağlı Kamber Mahallesi’nde kadın çiftçi Venhar Çakıcı Yılmaz tarafından 2 dekarı 2 yaşında, 2 dekarı ise 1 yaşında olan ve Angustifola Sevtopolis çeşidi üzerinee kurulan lavanta bahçesini ziyaret ederek incelemeler yaptı.

Ziyaret Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin , Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Demirbaş ve Talas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Ürker tarafından gerçekleştirildi.

Kadın çiftçinin arazisini gezerek bilgi edinen İl Müdürü Şahin, “Lavanta, tıbbi aromatik bitkiler içerisinde önemli bir yere sahiptir. İl Müdürlüğümüzün lavanta ile ilgili yürütülmekte olan projeleri bulunmaktadır. Müdürlüğümüzü ziyaret edip arkadaşlarımızdan bilgi alarak bu projelerden faydalanabilirsiniz. Zaman içinde karşılaşacağınız tüm teknik konularda arkadaşlarımız sizlere yardımcı olacaktır. Başarılarınızın devamını diliyorum.” diye konuştu.

LAVANTALARINI MARKALAŞTIRACAK

Çiftçi Yılmaz ise, Vali Günaydın’ın sosyal medyada lavanta ile ilgili konuşmalarını dinleyip etkilenerek, hem turizme hizmet etmek, hem de yağlık olarak kozmetikte kullanmak amacıyla lavanta bahçesi kurduğunu dile getirdi. Ayrıca düğün çekimleri için yeni evlenen çiftlerin de lavanta bahçelerine özel ilgi gösterdiğini ve bu amaçla da hizmet vermek istediğini, mevcut ekim alanını arttırmak için çalışmalara başladığını belirtti. Çiftçi kadın, ayrıca ‘’Venhar Lavender’’ adıyla marka tescil işlemlerine başvuracağını sözlerine ekledi.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu