Güncel

Kamil Ünal; “Kamu Çalışanlarına Hak Ettiği Ödeme Verilsin”

 

Kayseri, (BGC)- Türkiye Kamu-Sen Kayseri İl Temsilcisi Kamil Ünal, son zamanlarda yaşanan afetler nedeniyle kamu çalışanlarının bu olaylara göstermiş olduğu çalışmalar karşısında hak ettiği parasal karşılığı alamadıklarını dile getirdi.

Kayseri Kamu-Sen Kayseri İl Temsilcisi Kamil Ünal kamu çalışanlarının aldığı maaşların yetersiz olduğunu ve zam gelmesi gerektiğini belirten bir konuşma yaptı.
Konuşmalarına başlamadan önce ülkedeki yaşanan felaketlerin bir an önce son bulmasını dileyen Ünal; ” Ne yazık ki son yıllarda ülkemiz covid-19 salgını, depremler, orman yangınları, sel felaketleri, kazalar nedeniyle adeta bir kâbus yaşamakta, sayısız vatandaşımızı ve kamu görevlimizi bu afetlere kurban vermekteyiz. Bu vesile ile hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, etkilenenlere geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyor, bir an önce bütün felaketlerin son bulmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.” dedi.

Kamu işçilerinin göstermiş olduğu çalışmalar karşısında hak ettiği maaşı almadıklarını ifade eden Ünal;
Ülkemizde türlü olumsuzluklar yaşanırken, Kamu Çalışanlarımız, UMKE’siyle,  AFAD’ıyla, dalgıçlarıyla, itfaiyesiyle, sağlıkçısıyla, ormancısıyla, eğitimcisiyle, elektrik, doğalgaz, su, altyapı hizmetleriyle, postacısı, zabıtası ve güvenlik görevlisiyle halkımızın imdadına koşuyor. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde gerçekten de kamu çalışanlarımızın ifa ettikleri hizmetlerin değerinin ve öneminin parasal bir karşılığı bulunmuyor. Yaşanan felaketlerde bir kere daha gördük ki, kamu hizmeti kutsal bir görev ve onu layığıyla yerine getiren fedakâr çalışanlar sayesinde bugün ülkemizin dört bir yanında hayat normal seyrinde ilerleyebiliyor. şeklinde konuştu.
Ünal, yetkililerle görüşme sağladığını ve 6.Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine Türkiye Kamu-Sen olarak kamu görevlilerinin kazanımlarını artırmak, olumsuz gidişata son verebilmek adına ortak taleple gittiklerini belirtti.
Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için %5+6; 2023 yılı için ise %6+6 maaş artışı teklif etmesi üzerine Ünal, bu teklifin istediklerinin yarısı bile olmadığını, kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Konuşmasına devam eden Ünal, ” Muhtemelen 2021 yılı enflasyonun %20, 2022 yılı enflasyonun ise %15 olacağını tahmin edilmektedir. Yani önümüzdeki iki yıllık enflasyon toplamda en az %35-40 dolayında gerçekleşecektir. Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Bu nedenle Hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır. Sayın Bakan teklifinde sözleşmeli çalışanlarımızın sorunlarının çözüleceğini, 3600 ek gösterge talebimizin kabul edildiğini ve refah payı ile ilgili bir gelişme yaşanabileceğini ifade etmiştir. Bunlar son derece olumlu olmakla birlikte, bu tekliflerin altı doldurulmalı, rakamlar netleştirilmelidir. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, pazarlık yapmaya zaman kalacak şekilde bir an önce yeni ve kabul edilebilir bir teklifin gelmesi için ülkemiz nüfusunun 25 milyonu adına Hükümete açık çağrıda bulunuyoruz.” diyerek isteklerini şu şekilde sıraladı;
-Gerçek enflasyon rakamları kadar maaş artışı istiyoruz;
-Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için seyyanen zam istiyoruz;
-3600 ek gösterge uygulamasının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz;
-Bütün güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz;
-Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınmasını istiyoruz.

Ünal, “Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı masaya taşımıyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz; şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz. Artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz. Sayın Bakanın “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gerçekleşmesini; sözleşmeli personelin haklarının memurlarla eşitleneceği, 3600 ek gösterge teklifimizin kabul edildiği, refah payı uygulamasının değerlendirileceği sözlerinin adının konmasını bekliyoruz.” dedi.
Ünal, Türkiye Kamu-Sen olarak, kayıplarının karşılanmasını, ekonomik büyümeden ve artan milli gelirden bir çalışan olarak hak ettikleri payı istediklerini belirtti.
Son olarak, “Mücadelemiz, başta kamu çalışanları olmak üzere tüm Türk Milletinin daha güzel bir Türkiye’de, yaşanabilir bir ücretle, refah içinde yaşaması içindir. Yapılacak revize teklif, siyasi iradenin bu yöndeki niyetini ortaya koyacaktır. 25 milyon vatandaşımız, Hükümetten yüzlerini güldürecek, adil ve hakkaniyetli bir teklif beklemektedir.” diyerek konuşmasını sonlandırdı

İlgili Haberler

Başa dön tuşu