Kamil Ünal: Yaşanan Ekonomik Gelişmeler Memur ve Emeklilerimizi Ekonomik Sıkıntıya Sokmuştur

KAYSERİ,(BGC)- Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda çalışanlarla bir araya gelen ve emeklilerin ve memurların yaşadığı ekonomik mağduriyeti dile getiren Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kamil Ünal, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılara da dikkati çekti. Ünal, “Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler, memur ve emeklilerimizi ekonomik sıkıntıya sokmuştur” dedi.
Memur ve emekli maaşlarının enflasyon karşısında ayakta durmakta zorlandığını söyleyen Ünal, maaş artışı alım gücünü yükseltmiyorsa buna zam denemeyeceğini belirtti. Ünal, ” Geçen sene bugünlerde 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcaması 7 bin 770 lira idi. Bugün 9 bin 642 lira; artı yüzde 24. Bir sene içinde ortalama memur maaşı 567 dolardan 365 dolara geriledi. Geçen sene memur maaşıyla 6,2 çeyrek altın alınabilirken bugün ancak 3,9 çeyrek altın alınabiliyor. Enflasyon resmi rakamlara göre bile yüzde 21,31 ama memur maaşına yapılan zam enflasyon farkı da dahil yüzde 16,4.Neresinden tutsak elimizde kalıyor; neresinden baksak maaşlar kuşa dönmüş durumda” şeklinde konuştu.

‘EKONOMİDEKİ BÜYÜMEDEN ÇALIŞANA PAY VERECEK GERÇEK BİR ZAM İSTİYORUZ’
Alım gücünü yükseltecek, ekonomideki büyümeden çalışana pay verecek gerçek bir zam istediklerini belirten Kamil Ünal, “Vergide adaletin sağlanmasını bekliyor. Memurlarımız 3600 ek gösterge bekliyor. Emekli, yüzünün gülmesini bekliyor. Yardımcı hizmetliler genel idari hizmetler sınıfına geçmeyi bekliyor. Yoksulluk sınırının üzerinde bir maaş talep ediyor. Sözleşmeliler kadro bekliyor ama enflasyon beklemiyor. Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal aldı. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk sınırının altında, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır. Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kalmaktadır. Daha 3 ay önce, önümüzdeki yıl için %5+7 gibi komik bir rakama davul zurnayla imza atanlar, bugün yüzleri bile kızarmadan toplu sözleşmenin yenilenmesinden söz ediyor” diye konuştu.

‘MESELELERİ HALININ ALTINA SÜPÜRÜNCE SORUNLAR ÇÖZÜLMÜŞ OLMUYOR’
Memura ve emekliye gerekli zamların yapılması gerektiğini söyleyen Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kamil Ünal, ”Meseleleri halının altına süpürünce sorunlar çözülmüş olmuyor. Suya yazılan vaatlerle karın doymuyor. Cep delik, cepken delik, boş tencere kaynamıyor. Toplu sözleşmenin nasıl bir facia olduğunu şimdi herkes yaşayarak anladı. Biz o gün toplu sözleşmeyi kabul etmedik; bu günlerin geleceği gün gibi aşikardı. Öyleyse gelin çok geç olmadan memurun ve emeklinin bütçesindeki bu yangını ek zam ve refah payı uygulaması ile söndürün. Ek zam ile zararları karşılayın. Refah payı ile gerçek anlamda zam yapın, alım gücümüzü yükseltin. Biz, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz. Biz, başta kamu çalışanları olmak üzere tüm Türk milletinin daha güzel bir Türkiye’de, yaşanabilir bir ücretle, refah içinde yaşamasını istiyoruz. Ek zam da refah payı da kamu çalışanlarının analarının ak sütü kadar helal; hakkıdır” ifadelerini kullandı