Karbonmonoksit Gazı Zehirlenmelerine Dikkat!

KAYSERİ, (BGC-ÖZEL HABER) – Havaların soğumasıyla birlikte sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri de görülmeye başladı. Ölüme kadar götüren zehirlenmelerin önüne geçmenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar, belirli aralıklarla soba temizliği yapılması gerektiğine vurgu yapıyor.

Soğuk havasıyla bilinen Kayseri’de doğalgaz olmayan evlerde vatandaşlar, ısınma ihtiyaçlarını evlerine kurdukları sobayla karşılıyor. Yakıt olarak odun ve kömür kullanılan sobalar kuralına uygun yakılmadığında telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olabiliyor. Oluşan karbonmonoksit gazı, ortamda bulunan oksijeni tüketerek kişilerin zehirlenmesine ve hatta ölümüne yol açabiliyor.

“KÖMÜR TAM YANMIŞ BİR ŞEKİLDE UYUNMALI”

Karbonmonoksit gazının odaya yayılmasını engellemek için alınması gereken önlemler var. Soba temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan soba satıcısı Mustafa Emre Karabaşoğlu, olası zararların önlenmesi için yapılması gerekenleri anlattı. Karabaşoğlu, “Soba kurulurken uzun boru kullanılmamalı. Rüzgârlı havalarda vatandaşlar bacalarının üstlerinde rüzgârın geri tepmesini önleyen aletler bulundurmalı. Eğer kullanılmazsa rüzgârları havalarda baca dumanı tahliye edemeyip içeriye verebilir. Ayrıca, uyumadan önce sobadaki kömürün tam yanmış olmasına dikkat etmek gerekiyor. Soba yanarken uyunmamalı” diye uyarılarda bulundu.

“HAFTALIK OLARAK SOBALAR KONTROL EDİLMELİ”

Vatandaşların kullandıkları yakıt cinsine göre de belirli aralıklarla baca temizliği yapması gerektiğini vurgulayan Karabaşoğlu, sobanın haftalık olarak kontrol edilmesi ve 15 günde bir de temizlenmesi gerekir” dedi.

“SOBA SATIŞLARI DURMA NOKTASINA GELDİ”

Fiyat artışları ve alım gücünün düşmesine bağlı olarak soba satışlarının durma noktasına geldiğini de belirten Mustafa Emre Karabaşoğlu, “Satışlarımızın geçtiğimiz yıllara göre daha kötü olacağını düşünüyoruz. Yüksek fiyat ve vatandaşın alım gücünün düşmesi nedeniyle işlerimiz ağır aksak devam ediyor” diye konuştu.