Özel Haber

Kasap Ateş: “Et Fiyatları Ateş Pahası”

KAYSERİ, (BGC)- Et fiyatlarında artışlar hem esnafı hem de vatandaşı etkiliyor. Etin karkas fiyatı 50 lirayı geçti.
20 yıldır kasaplık yapan Bahri Ateş vatandaşların et almakta zorlandığını söyledi. Ateş,”Vatandaşlar et almakta zorlanıyor. Et almaktan zorlandığı için tavuk alıyorlar. Bu seferde tavuk fiyatları yükseliyor. Etin fiyatının yüksek olma sebebi tarım ve hayvancılığın pahalıya maal olması, yem fiyatlarının ve maaliyetlerinin yükselmesi derken bu şekilde et fiyatları yükseliyor. Et satımı Kayseri’de çok yavaş sebebide insanların çoğunun asgari ücretle çalışmasından dolayı maaşları da düşük olduğu için insanlar et alamıyor. Mesela insanlar etteki kaloriyi ve enerjiyi tavuktan alamıyorlar. Fiyat olarak en uygun et kıyma, oda iş yerlerine göre değişiyor . Kıyma fiyatları 65 ile 55 arasında satılıyor. Vatandaşlar genellikle tüm tavuk alarak parçalattırıyorlar. Tavuk fiyat olarak daha uygun olduğu için Haşlaması yemekliği yada mangallık alıyorlar. normalde tavuk olarak kanat sarma daha iyi oluyor. ” diye konuştu.
”ET ÜRÜNLERİ ALIRKEN RENGİNE DİKKAT”
Et ürünleri alırken vatandaşların etin rengine,tarihine ve paketli olmasına olmasına dikkat etmesi gerekttiğini belirten Ateş, ”Ürünün rengi morardıysa değiştiyse zaten gözle bakıldığı zaman belli oluyor alırken ayrıca tarihine de dikkat etmesi gerekiyor aldığı zaman paketli ürün alacak kıymayı hazır almayacak etten çektirecek o zaman sıkıntı yaşamazlar. Pandemiye göre  aşırı bir artış yaşanmadı yüzde 5 gibi yüzde 10 gibi bir artış yaşandı. Maliyetleri yüksek olduğu için maalesef ülkemizde hayvancılık bitmek üzere.”
“VATANDAŞLAR ET ALMAKTAN VAZGEÇİYOR”
Et fiyatlarının gidişatı hakkında bilgiler veren ve vatandaşların fiyatlara karşı tutumunu anlatan Ateş, “Et fiyatlarında düşüş yaşanmaz bazı söylentilere göre karkas et fiyatının 50 lira olacağı söyleniyor eğer 50 lira olursa 70 liradan satmak zorunda kalacağız çünkü maliyet maliyeti vergisi işçiliği derken 70 liraya kıymayı satmak zorunda kalacağız. Fiyatlar yükselirse ete 10 lira zam gelir diye düşünüyoruz. Et almaktan vazgeçen vatandaşa çok denk geliyoruz fiyatlara bakıyor fiyatlara yüksek diyor arkasını dönüp gidiyor. Bir kısmi et fiyatına bakıyor ama bir kısmı da kalitesine bakıyor, kalitesine bakanlar zaten üst gelirli insanlar onlar et alırken fiyata bakmazlar. Vatandaş geliyor cebinde parası varsa durumu iyiyse hiç fiyata bakmıyor aldığı kaliteli ürüne bakıyor ama bazı insanlar geliyor fiyat soruyor, fiyatların uygun olmasını istiyorlar bu yüzden bazı kesim alabiliyor bazı kesim alamıyor” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu