KASKİ’den Hulusi Akar Bulvarı’na 1 Milyonluk Kanalizasyon Kolektör Hattı Çalışması

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, Hulusi Akar Bulvarı’nda mevcut bin 645 metre ana kolektör kanalizasyon hattında yenileme ve deplase çalışması yapıyor. 1 milyon 233 bin 519 TL maliyetle yapımı gerçekleştirilen proje, bazı bölgelerde çelik borular ile yatay sondaj yöntemiyle gerçekleştiriliyor.

KASKİ Genel Müdürlüğü, özellikle yapılaşmada yoğunluk olan bölgelerde içme suyu, yağmursuyu ve kanalizasyon çalışmalarına hız verdi. Yapılan çalışmalarla alt yapı sorunlarının ortadan kaldırılması hedeflenirken, kent merkezi ile ilçelerin güçlü bir altyapıya kavuşturulması planlanıyor. Bu kapsamda KASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini gerçekleştirdiği Talas 2. Etap raylı sistem hattı güzergâhında yer alan kanalizasyon ana kolektör hattı, yatay sondaj yöntemi de kullanılarak yenileme ve deplase ediliyor.

TALAS RAYLI SİSTEM 2. ETAP TRAMVAY GÜZERGÂHININ ALT YAPI AĞI DAHA SAĞLIKLI OLACAK

Yıldırım Beyazıt Mahallesi Tabya Caddesi’nden başlayarak Hulusi Akar Bulvarı’ndan kazısız olarak yatay sondaj metodu ile geçilerek Talas Mevlana Mahallesi Umut Caddesi’nde bulunan mevcut kanalizasyon ana kolektör hatlarının deşarjı yeni güzergâh üzerinden yapılacak. 1 milyon 233 bin 519 TL maliyetle gerçekleştirilecek olan dev projede çalışmalar 7/24 esasına göre gerçekleştiriliyor.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte bir süre sonra hizmete açılacak olan Talas Raylı sistem 2. etap tramvay güzergâhındaki alt yapı ağı daha da sağlıklı bir konuma kavuşturulmuş olacak.

Yakın zamanda yapımı tamamlanacak olan proje sonunda 150 metre 300 mm, 50 metre 400 mm, 25 metre 600 mm, 50 metre 800 mm, 1300 metre 1000 mm, 70 metre 1200 mm çaplarındaki yeni nesil koruge borular ile toplam 1645 metrelik hat yenilenerek yeri değiştirilmiş olacak. Ayrıca hat kapsamında 16 dökme, 13 prefabrik baca imalatı da gerçekleştiriliyor.