EkonomiÖzel Haber

Kayak Turizmi İçin Şok Karar.. En Çok Kayseri Etkilenecek

Pandemi süresinde özellikle yaz döneminde rahat hareket eden turistler ve turistik tesisler, kış döneminde adeta kapılarına kilit vuruluyor. Tatil yapmanın serbest olduğu ama kayak mekanik tesisleri ve işletmelerin kapatıldığı yeni karar ile, Kayseri turizm işletmeleri açıkta kaldı. Bu hafta sonu itibari ile uygulanan karar sonucunda, Kayseri’de ki turistlerin bir kısmı ülkeden ayrılırken, bir çoğu Kapadokya bölgesine nakledildi.

YILBAŞI İÇİN KÖTÜ TABLO

Sadece bu hafta içerisinde 12 uçak dolusu, 2000’e yakın konaklama ve kayak turizmi için geleceği Kayseri’de, yılbaşı döneminde de aynı kararlar alınırsa, rezervasyonu ve hazırlıklarını yapan oteller boş kalacak. Tüm yıl boyunca kayak sezonunu bekleyen yatırımcılar, neredeyse sezonun en canlı dönemini yaşayacağını düşünerek personel istihdam eden ve hazırlık yapan yatırımcıyı çok zor bir sürece sokacak.

BACASIZ EKONOMİYE BÜYÜK DARBE

Yurt dışından gelen herkese PCR mecburiyeti getirilmesi ile virüs riskini minimuma indirildiğini belirten işletmeciler, özellikle yaz döneminde her şartta açık tutulan turizm ve konaklamanın, kış döneminde yok sayıldığını belirterek, kayak sporunun zaten sosyal mesafeli ve korumalı bir spor olduğunu, yaz dönemine göre risklerinin çok daha az olduğunu belirtti. Bir kaç hafta içerisinde sezon sebebi ile şehre gelecek bir çok turistin turları iptal etme noktasına geldiğini belirten turizmciler, gerekli tedbirlerin fazlası ile alındığını ve milyonlarca liranın bu süreçte yurt içine giremeyeceğini belirterek, bu durumun tüm işletmelerde geri dönülmez zararlara yol açacağını da söyledi.

KARAR ANKARA’NIN

Konu ile ilgili bilgi aldığımız yetkililer, karar sürecinin adresi olarak Ankarayı göstererek, yerel de ki tüm idarecilerin durumu iletmesine rağmen, şu ana kadar çözüm elde edilemediğini belirttiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu