GüncelHaber

Kayseri Jandarma Komutanlığı Aylık Verileri Açıkladı

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, Ağustos 2021 dönemi faaliyetlerini açıkladı.

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı 2021 Ağustos ayı çalışma verilerini açıkladı.
Verilere göre bu ay 1 kasten öldürme, 73 kasten yaralama olayında yakalanan 140 şüpheli hakkında işlem başlatıp soruşturma evraklarını adli makamlara sevk etti.
İl komutanlığı, 15 evden, 11 bağ, bahçe ve tarladan, 13 işyerinden, 7 kamu, kurum ve kuruluşlarından, 5 otodan, 5 inşaattan hırsızlık, 5 kablo, 8 motosiklet, 1 hayvan ve 1 otomobil hırsızlığı ile 6 dolandırıcılık olmak üzere toplam 77 olayda 67 şüpheliyi yakalayarak adli makamlara sevk etti.
Bu ay, uyuşturucu madde imal ve ticaretinden 4, kullanmak için uyuşturucu madde satın almak veya bulundurmak suçundan 12, yasadışı ekim yapan 1, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununa Muhalefet olan 1 kişi, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar olmak üzere toplam 23 olayda 38 şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edildi.
İcra edilen Kaçakçılık ve Organize Suçlara yönelik operasyonlarda bu ay; 354 gr. esrar, 11 gr. metamfetamin, 357 kök Hint keneviri, 100 paket kaçak sigara, 459 adet sentetik hap, 1 gr. eroin,904 adet tarihi eser ve 7 adet muhtelif kazı malzemesi ekipler tarafından ele geçirildi.
Terör ile mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda; “PKK/KCK”, “FETÖ/PDY”, “TKP/ML” ve “DEAŞ” terör örgütleri suçlarından 11 olayda 11 şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilerek 7 şüphelinin hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.
Ağustos ayı içerisinde ailesi ve yakınları tarafından kayıp şahıs müracaatında bulunulan 8 kişiden 6’sı bulunarak ailelerine teslim edildi ve çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan 229 şahıs yakalandı.
İl komutanlığının yürütmüş olduğu faaliyetler kapsamında, koruma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen 10 aile hakkında “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali“nden yasal işlem başlatıldı. Ayrıca sokakta dilendirilen çocukların tespiti durumunda ”Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” ve ”Kabahatler Kanununun 33’üncü maddesi“ gereğince işlem yapılacağı belirtildi.

“İLGİLİ KURUMLARLA KOORDİNE OLUNUYOR”
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çocuk İzlem Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, İşkur, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü vb. kuruluşlar ile çocuk ve kadın ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde koordine olarak faaliyet gösterildiği ifade edildi.
Koronavirüs salgınıyla etkin mücadele kapsamında alınması gereken tedbirlere aykırı hareketlerin önlenmesi, huzur ve güven ortamında yaşanması, izolasyon kurallarına uyulmasının sağlanması amacıyla, gerekli denetim ve kontroller yapıldı. Bu duruma aykırı 25 kişiye karantina kuralına uymadığı ve 5 kişiye ise maske takmama suçlarından idari para cezası uygulandı.
Ağustos ayı verilerine göre, emniyet ve asayişin temini maksadıyla, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Türkiye Huzur Güven Uygulamasında; sorgulaması yapılan 6.215 şahıstan arama kaydı bulunan 7 şahıs yakalandı. Kontrolü yapılan 1.515 araçtan 12’si trafikten men edilerek ve 40 araca idari para cezası uygulandı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu