Güncel

Kayseri, yavru alabalık ve gözlenmiş yumurta ihtiyacının yüzde 37’sini karşılıyor

KAYSERİ Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, Pınarbaşı’nda bulunan alabalık kuluçkahanelerde inceleme yaptı. İl Müdürü Şahin, Türkiye yavru alabalık ve gözlenmiş yumurta ihtiyacının yüzde 37’sinin bu tesislerde karşılandığını söyledi.
Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin beraberindeki ekipleri Pınarbaşı ilçesinde kaynak suları üzerine kurulmuş 3 firmaya ait alabalık kuluçkahanelerinde incelemede bulundu. Üreticilerden bilgi alan Şahin yaptığı değerlendirmede Türkiye yavru alabalık ve gözlenmiş yumurta ihtiyacının yüzde 37’sini üreten tesislerde, 9 Ocak 2021 tarihi itibari ile 100.000.000 adet yavru alabalık ve gözlenmiş yumurta bulunduğunu bunun da 35.000.000TL. ‘lik bir değere tekabül ettiğini kaydetti. Yılın diğer dönemlerinde uygulanacak foto-periyot yöntemi ile elde edilecek yaz yumurtası sayesinde bu miktar 200.000.000 adet yavru ve gözlenmiş yumurtaya ulaşarak ekonomik değerin daha da artacağını söyledi.
Ülkemiz Su Ürünleri yetiştiriciliğinin hem üretim miktarı hem de değer olarak çok hızlı artış gösterdiğini buna paralel olarak son zamanlarda yaşanan yavru alabalık arzındaki sıkıntılara değinen Mustafa Şahin; ” Burada bulunan işletmelerin üretim modellerindeki değişikliklerle Kayseri’deki tesislerin çok kısa zamanda Türkiye’nin gözlenmiş yumurta ve yavru alabalık üretim merkezi olacağına inanıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu