Sağlık

Kayseri’de 15 Bin Kişi İlk ve Acil Yardım Eğitimi Aldı

İL Sağlık Müdürlüğü tarafından AFAD personeline yönelik olarak verilen acil ve ilk yardım eğitiminin sertifika dağıtım töreninde konuşan İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, “Kayseri’de 15 bin kişiye ilk ve acil yardımı eğitimi verdik. Bu sayıyı 50 bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından AFAD personeline yönelik acil ve ilk yardım eğitiminin sertifika dağıtım töreni yapıldı. Törende konuşan İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, “Daha önce İl Müftülüğü ile başladığımız ilk ve acil yardım eğitimine Milli Eğitim Müdürlüğü ile devam ettik. Şimdi ise AFAD personeline sertifikalarını vereceğiz. Eğitimlerimiz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile devam edecek. Biz ilk ve acil yardım eğitimini çok önemsiyoruz. Çünkü acil sağlık hizmetlerinde standart üstü bir hizmet sunduğumuz ilimizde ortalama vakaya ulaşım süremiz 5.5 dakikadır. Bu süre içinde de ilk müdahaleyi ilk yardım bilen bir kişinin yapması bizim için çok önemli” dedi.
Trafik kazalarında ilk müdahalenin çok önemli olduğunu kaydeden Benli, “Trafik kazalarında yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, trafik kazası esnasında ilk andaki ölümlerde daha çok subakut dediğimiz kaza anından itibaren ilk yarım saat içinde ölümler ve sakat kalmalar çok daha fazla oluyor. Bilinçsiz müdahaleler trafik kazalarında insanların bundan sonraki hayatlarını daha zor bir şekilde geçirmesine neden olabiliyor. Doğru müdahale ise o kişiyi hayata döndürmekte. O nedenle olay yerinde işi bilen birinin bulunması bizim de işimizi kolaylaştırıyor. Travma esnasında, boyun çatlamalarında yanlış bir hareket insanı felce götürüyor. Doğru bir uygulama kazazedenin hayatını hiçbir şey olmamış gibi devam etmesini sağlıyor. Bu kadar önemli bir konunun bilen bir kişi tarafından uygulanması bizim için elzem. Şu anda ilimizde ilk yardım eğitimi almış 15 bin kişi var. Bunu 50 bine çıkarmaya çalışacağız” diye konuştu.
AFAD İl Müdürü Osman Atsız ise, eğitimlerin devam ettiğini söyleyerek, “Okullarda devamlı eğitimdeyiz. Eğitimlerimizin bu ayki konusu da ilk yardımdı. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Yönetim Başkanlığımız son bir yıllık periyotta her ay bir konu belirliyor ve ona göre eğitimlerimizi veriyoruz. Bizim arkadaşlarımız daha önce de ilk yardım eğitimi aldılar ancak bu eğitimlerin yenilenmesi çok önemli. Ayrıca birçok görevlerde birlikte çalışıyoruz. Yaptığımız görevlerde insan hayatına dokunuyoruz. Bu vesile ile bu ilk yardım eğitimlerimizin vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu