Ekonomi

Kayseri’de Bir Önceki Aya Göre İhracat 18,6 Oranında Arttı

KAYSERİ, (BGC) – Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ekim ayı Meclis Toplantısı video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Toplantıya, meclis üyeleri, meslek komitesi üyeleri, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri katıldı. Kayseri’de bir önceki aya göre ihracat 18,6 oranında arttı.

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya video konferans sistemi ile yapılan toplantıda “Yurt içi ve yurt dışı yatırımcılar öngörülebilirlik ve istikrar ister. Son zamanlarda kurlardaki oynaklık yatırımcılar ve üreticiler için endişe kaynağı olmuştur. Başta enerji fiyatları olmak üzere hammadde fiyatlarındaki öngörülemez yükseliş, lojistik sıkıntısı ve nakliyedeki aşırı artışlar sanayicilerimiz başta olmak üze tüm ilgili sektörlerde maliyet hesabını öngörülemez ve istikrarsız hale getirmiştir” diye konuştu.

“ÜRETEREK BÜYÜTECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Toplantıda söz alan (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci “bu karar sonrasında hem uzun vadeli faizlerde hem de döviz kurlarında ciddi artışlar yaşandığını belirterek, “Sanayiciler olarak her zaman istikrardan yanayız. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de hammadde, lojistik ve emtia fiyatlarında artışlar yaşanıyor. Zor ve bir o kadarda dikkatli olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Tabi ki düşük faizli ortamlarda yatırım yapmak daha kolay. Devlet bankaları faizleri düşüreceklerini açıkladılar, özel bankalarda bu karara destek verecek gibi görünüyor. Eximbank’ında bu konuda ihracatçılarımızı desteklemesini bekliyoruz. Biz ülkemizin geleceğine de üretimin gücüne de inanıyoruz. Nasıl pandemi döneminde ülkemizi büyüttüysek, şimdide üreterek büyüteceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

RAKAMLAR AÇIKLANDI

İhracat verilerini de değinen Büyüksimitci, TÜİK verilerine göre Ağustos ayı ihracatın, bir önceki aya göre yüzde 18,6 artışla, 306,2 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Büyüksimitci, geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 47,5 artış yaşanırken, bu artış 2020 yılı ilk sekiz ayına göre 44,4 olarak gerçekleştiğini, Türkiye’nin ihracatının ise geçen yılın ilk sekiz ayına göre 36,9 oranında arttığını belirtti. Ağustos ayında en çok ihracat yapan sektörlerin başında mobilya, elektrikli ev aletleri ve metal ürünler geldiğini açıklayan Başkan Büyüksimitci, ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ise ABD, Almanya ve Irak’ın ilk üç sırayı aldığını belirterek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu