Belediye HaberleriGüncelKültür Sanat

Kayseri’de ‘Bir zamanlar Selçuklu sergisi’ açıldı

KAYSERİ’de Büyükşehir Belediyesi ve Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisinin (GAKSA) iş birliğiyle hazırlanan ‘Bir Zamanlar Selçuklu’ sergisi açıldı.

Kayseri Kalesi’nde açışı gerçekleştirilen sergiye Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, GAKSA Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat ile çok sayıda sanatsever katıldı.  Sergide, Anadolu Selçuklu dönemini yansıtan heykeller, replika şapkalar ve Konya Olgunlaşma Enstitütüsü’nün hazırladığı kostümlerin yer aldığı serginin 5 gün boyunca Kayseri Kalesinde yer alan müzede açık olacağı öğrenildi.

Sergi hakkında bilgiler veren Işın Fırat, “Bir Zamanlar Selçuklu’ konulu sergimiz Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde Müzeler Genel Müdürlüğünün talimatı ve bizim iş birliğimizle hazırlandı. Selçuklu döneminde yaşamış sultanlar, baniler, alimler, ruhanilerin yer aldığı heykeller, replika şapkalar ve Konya Olgunlaşma Enstitütüsü’nün hazırladığı kostümler sergimizde yer alıyor” dedi.

Sergiye Ahlat’tan başladıklarını da ifade eden Fırat, “Kayseri’den Ankara’dan, Konya, Çanakkale, Edirne ve en son da Topkapı Sarayı’nda bitireceğiz. Selçuklu kokan, onların canlarını, nefeslerini bizlere katan bir sergi ve toplamda 200 parçadan oluşuyor. Ahlat’tan başladık ve  sergi sonunda 17 bin kilometre yol gitmiş olacağız. Bu sergiyi Kayserililerle paylaşıp, vatandaşlarımıza tanıtabilmek bizlere onur verdi. Ön çalışması 10 yıl sürdü. Bunları icra etmekte 10 yıl sürdü. Ardından da bakanlığımızın sahip çıkmasıyla Anadolu turnesine çıktık” şeklinde konuştu.

Gençler tarafından ilgi ile karşılandıklarını da dile getiren Işın Fırat, “Alpaslan ile başlıyoruz. Biruni, İbn-i Sina gibi Büyük Selçuklu döneminden de eserler var. Tüm Selçukluda’ki ecdadımızı konu oluyor. Bugüne kadar gençler ile 50 bin kişiye ulaştık. Özellikle Sivas’ta günde 3 bin öğrenci geldi. Hedefimiz onlara bu bilgileri aktarmak. 17 bin kilometre kullanıyoruz. Bir buçuk tonluk malzeme ile yol alıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu