Güncel

Kayseri’de Dilenci Ve Seyyar Satıcı Sorunu

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, KayseRadar ve Kayserim.net ekranlarından ve Gazeteci Mustafa Bayram’ın sunduğu “Gündem Kayseri” programının uzaktan bağlantı ile konuk oldu. Yayın Paylaşım sosyal medya üzerinden soru örnek programda en çok merak edilenlerden biri ise Kayseri’deki dilenci ve seyyar satıcı sorunu oldu.

Dilenciler İnsanları Tedirgin Ediyor

Dilencilerin Kayseri’de yaşayan insanları tedirgin ettiğini belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,’ Kavşaklarda şık olmayan ve insanları bir miktar tedirgin eden bazen de olumsuz hareketler yapan tipler var. Elbette ki ekonomik zorlukların olduğu boyutlar söz konusu olabilir ama bunu istismar edip meşru bir çalışma yapmak yerine kavşaklarda kısa zamanda daha fazla kaynak oluşturma anlayışı içerisinde insanları taciz ederek, rahatsız ederek yada dilenme mantığı içerisinde çalışma yapmanın şık olmadığını buradan paylaşmak istiyorum. Maalesef ciddi bir yaptırım yok.’ diyerek emniyetle iş birliği içerisinde, zabıtayla iş birliği halinde bu alanda çalışmalar yapmaya devam edildiğini ifade etti.

Yaptırım Yapamıyoruz

Dilencilere yaptırım yapamadıklarını belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,’ Boğaz köprüye götürüp bırakıyorsunuz ondan sonra geri geliyor. Bir şey yapamıyorsunuz. Bu sununla önlenebilir, bunu sadece bir belediyenin görevi yada emniyetin görevi mantığında değerlendirmek yerine kavşaklarda bu tür beklenti içerisinde olup elini açanlara sahip çıkmama, destek olmama, bir şey vermeme kısacası biz görevimizi yapalım toplum içerisinde bunların oradan uzaklaşmasını sağlayalım ama sonuç itibariyle orada bir kaynak oluşuyorsa onlar bunu istismar ediyorlar. Buna fırsat vermeyelim . Hep beraber birlik olalım.’ dedi.

Seyyar Satıcılar Kolay Kazanmanın Tadını Aldı

Geçmiş dönemler seyyar yasaklandı satıcılığın yasaklandığını belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,’ Seyyar satıcılık yasaklandı, kaldırıma mal koyma yasaklandı, at arabaları yasaklandı, minübüsler yasaklandı, Kayserinin kendine özgü bir şehircilik anlayışı ve düzeni vardı. Maalesef son süreçte pandemi dönemininde istismarıyla seyyar mantığında bir artış söz konusu oldu. Geçmiş dönemde siyasilerimizin bazıları da sahip çıktı. Vatandaşlarımızda sahip çıktı. Mesela bir yerde bir şey yapıyorsunuz seyyar satıcı mallarını getiriyor siz müdahale ediyorsunuz esnaf diyor ki, ‘ Bu garibana mı gücünüz yetti?’diyorlar. Biz garibanın ekmeğiyle oynamak için değil bu şehrin düzeni için yapıyoruz bunu. Elektiriğini, suyunun, sigortasının parasını, vergisini , kirasını vererek yapan esnafların yerine seyyar satıcılar gelip aynı işi daha az maliyetle yapıyorlar. Ondan sonrada seyyarlar ekmeğini kazanmaya çalışıyorlar şeklinde bir yaklaşım sergiliyorsunuz. Bazen seyyarlara diyorum ki bende destek olayım ki sana sabit bir yer açalım adam kısa zamanda kolay şekilde kolay kazanç elde etmenin tadına varmış ki başkanım ben kazanamam diyor. Biz bunları da görüyoruz . Çeşitli kurul ve kuruluşlar var bize de getirsinler proje bizde destek olalım. Mesela bakın simitçiler ısrarla bizden simitlerle ilgili seyyar satıcılık mantığında yer istiyorlar. Geçmiş zamanda engelli vatandaşlara iyi niyetle verdiğimiz sabit yerler var.’ diyerek verilen yerlerin rant amaçlı başlarına devir edildiğini ifade ederek konuşmasına devam etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu