Korona Virüs

Kayseri’de Endişe Veren Vaka Artışları

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’de 100 binde görülen COVID-19 vaka sayısının 300 sınırından 400 bandına tırmanması kafalarda soru işareti yarattı. Tekden Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Şerife Cingöz Yılmaz, yazın oluşan rehavet ortamının vaka artışını tetiklediğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Kayseri’de 21-27 Ağustos arasında 100 bin kişi içinde 294,28 olan vaka sayısı, 28 Ağustos-3 Eylül arasındaki zaman diliminde 413,87’ye çıktı. Meslekte 15’inci yılını dolduran Yılmaz, vatandaşlara COVID-19’a karşı ciddi tedbirler almaya yönelik çağrı yaptı.

Yılmaz, yaz aylarından itibaren gelinen süreci özetleyerek “Maalesef bazı kısıtlamaların kalkmasının ardından Temmuz’dan sonra kına, nişan, düğün, sünnet düğünü gibi toplu organizasyonların artması insanlarda rehavete neden oldu. İnsanların toplu mekanlarda sosyal mesafe kurallarına uymaması, aşı konusunda bazı kesimlerde direncin devam etmesi ve aşılama oranında düşüş olması sebebiyle vaka sayısında artış söz konusudur” diye konuştu.

Gençlerde vaka sayısının artmasının altını çizen Yılmaz, “Salgının başından beri hem servis hem de yoğun bakımda koronavirüs hastalarının tedavisini üstlenmekteyiz. Ama son zamanlarda yoğun bakım hastalarımızın büyük bir çoğunluğu aşısız ve durumları ağır seyrediyor. Özellikle genç yaştaki hastalarda ölümle sonuçlanmanın artış gösterdiği görülmektedir. Bu yüzden vatandaşlarımızı aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmalarını ve en az iki doz aşılarını tamamlamalarını öneriyorum” diye çağrı yaptı.

“OKULA GİDEN ÖĞRENCİLER VE VELİLERİ DİKKAT ETMELİ”

Eylül ayında okulların açılması ve yüz yüze eğitimin başlanmasıyla ilgili konuşan Yılmaz, “Okullar açıldığı için öğrenci velileri, çocuklarını maske ve el hijyeni konusunda bilinçlendirmelidir. Çocuklarda şu ana kadar tespit edilmiş vaka sayısı çok az ama taşıyıcılıkta çocuklarımız çok büyük önem arz ediyor. Bu yüzden hastalığın yayılmaması amacıyla çocukların maske-mesafe-hijyen kuralına mutlaka uymaları gerekmektedir. Çocuklarını okula getirip götüren ebeveynler de bu kurallara dikkat etmelidir” ifadelerine yer verdi.

Yılmaz, son olarak “Salgın bitmiş değil ve hızlı bir şekilde devam ediyor. O yüzden insanların rehavete kapılmaması ve tedbirleri uygulamalarını, aşı sırası gelenlerin aşılarını yaptırmalarıdır” dedi.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu