Sağlık

Kayseri’de İlk Aşı Uygulandı

CANLI YAYINDA İLK AŞILANMA

Talas 3 nolu Sami Yapıcı Aile Sağlığı Merkezinde ilk aşı uygulaması yapıldı. Aile Hekimi Doktor Ömer Arı vatandaşları aşı konusunda bilgilendirdi. Talas 3 Nolu Sami Yapıcı Aile Sağlığı Merkezi ,Aile hekimi Ömer Arı vatandaşlara çağrıda bulundu.
“Dün akşam itibariyle koronavirüs aşıları sağlık personelimiz için geldi. Aşılamaya başlamış bulunmaktayız. Vatanşlarımıza çağrımız maske ve mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmeleri aynı zamanda aşı sıraları geldiğinde aşılarını güvenle yaptırmaları. Biz yaptırıyoruz sizler için buradayız. Her zaman yanınızdayız. Vatandaşlarımızdan istediğimiz aşı sırası gelenlerin aile sağlığı merkezi hastane veya aşı yapan birimlere müracaat ederek aşılarını yaptırmaları. Aşılarını güvenle yaptırabilirler herhangi bir yan etkisi ve riski olduğunu düşünmüyoruz kendimize de güvenle uyguluyoruz” dedi.
“AŞILAMADAN SONRA MASKE MESAFE VE TEMİZLİĞE DİKKAT”
Maskeleri çıkarmayı merakla bekleyen vatandaşlarımız için Ömer Arı “Aşılamadan sonra vatandaşlarımızın yine maske mesafe ve temizli kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Aşı yaptırdık nasılsa bize birşey olmaz demeyeceğiz çünkü aşınların antikor üretme süresi 21 gün 1 ay sürüyor. Tüm dünyada bu hastalık ortadan kalkmadan maske mesafe temizlik kuralına dikkat edeceğiz. Kalabalık ortamlara girmeyeceğiz. Aile ziyaretlerinde bulunmayacağız. Maskemizi sürekli takacağız. Temizliğimize dikkat edeceğiz. ” dedi

İkinci dozun 28 gün sonra uygulanacağını söyleyen arı vatandaşların sistemden randevu alarak aşı merkezlerine ve aile sağlığı merkezlerine gelebileceğini söyledi. “E nabız üzerinden randevu alabilirsiniz.
Sistem ilk aşıdan sonra otomatik olarak ikinci aşının ne zaman yapılacağını belirleyecek” dedi.

“KORONAVİRÜSE GÖRE YAN ETKİLER GÖZ ARDI EDİLEBİLİR ”

“Aşı sonrası yan etki belirtiler olabilir aşı yapılan yerde ağrı, kızarıklık, şişlik olabilir. Ateş, halsizlik, kırgınlık olabilir ama bunlar geçirilecek olan hastalığa göre göz ardı edilebilecek yan etkiler. Vatandaşlarımız endişe etmesin sırası geldiği zaman gelip aşıyı yaptırsın” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu