Kayseri’de Kuru Fasulye Tohumu Dağıtımı

 

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri İl Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, çiftçilerle bir araya geldi. 2021 yılı yatırım programı dahilinde bitkisel üretimin artırılması ve kalitenin yükseltilmesi amacıyla ‘Bitkisel Üretimi Geliştirmesi Projesi’ uygulanmaya başladı.

Kuru fasulye tohumu dağıtımı için çiftçilerle bir araya gelen Kayseri İl Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, “İlimizde arz açığının azaltılması, münavebe kültürünün yaygınlaştırılması, toprak yapısının düzeltilmesi ve kuru fasulye üretim alanlarının artırılması için Müdürlüğümüz tarafından 2021 yılında yürütülecek olan ‘Kuru Fasulye Üretiminin Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında 14 ilçemizde sertifikalı kuru fasulye tohumu dağıtımları yapılmaktadır. Bugün projenin uygulandığı ilçelerimizde % 25 çiftçi, % 75 Bakanlık katkılı 782.500 TL bütçeli 50 ton sertifikalı yerli kuru fasulye tohumunu yaklaşık 800 çiftçimize 6.250 dekar alanda ekilmek üzere çiftçilerimiz ile buluşturuyoruz” diye açıklamada bulundu.

Şahin, “İlimizde 2020 üretim sezonunda 24.069 dekar alanda kuru fasulye ekimi yapılmış ve 6.551 ton kuru fasulye hasadı gerçekleşmiştir” dedi.