Güncel

Kayseri’de Mescid-i Aksa Eylemi

 

KAYSERİ, (BGC) – İsrail’in Filistin halkına ve Mescid-i Aksa’ya yönelik yaptığı hain saldırı, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda öğle namazı çıkışı yaklaşık bin kişinin katıldığı uzak gösterilerle kınandı. İsrail bayrağının yakıldığı gösterilerek ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

İsrail’in Filistin halkına yönelik yaptığı saldırılar her geçen gün dozunu artırmaya devam ediyor. Ramazan ayı içinde Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da İsrail polisi hukuksuz müdahalede bulundu. Yaşanan olaylarda 9’u çocuk çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti.

Türkiye’nin birçok kentini ayağa kaldıran olay Kayseri’de de düzenlenen konvoy ve gösterilerle yankı buldu. Bugün öğle namazı çıkışı Bürüngüz Camii çevresinde gösteriler yapıldı. Sosyal mesafeden uzak Türkiye, Filistin ve Suriye bayraklarının dalgalandığı gösteride konuşan Cihannüma Derneği Başkanı Fevzi Konaç, “Uzun yıllardır bugün olduğu gibi her ramazan ayı içerisinde, ya Gazze’nin bombalandığına ya da Mescid-i Aksa’da ibadet eden kardeşlerimize kapılar kapatılarak zulmedildiğine şahitlik ediyoruz. Tüm insanlığı ve Müslümanları bu yapılan insanlık dışı eziyet ve muameleye alıştırmaya çalışan bir süreklilikte ve istikrarla bu baskınlara devam ediyorlar. Ramazan ayının kutsiyetine ve oradaki Müslümanların inancına zerre kadar saygısı olmayan bu zalim anlayış dün sabah fanatik grupların yapacağı eylem için Mescid-i Aksa’ya girdi ve çatışmalar yaşandı. Yüzlerce Kudüslü kardeşimiz yaralandı ve tedavileri devam ediyor. Katil İsrail, mübarek Ramazan ayı içerisinde yaptığı zulüm ve işkenceler ile yeryüzündeki bütün Müslümanlara adeta kafa tutuyor. İnsanlık sessiz, Arap ülkeleri sessiz, Birleşmiş Milletler sessiz, çifte standartlı batı sessiz. Kudüs’te bir mahalle halkı evlerinden, yuvalarından, yurtlarından atılmak için bu Ramazan günü abluka altında ve mazlum insanlar feryat ediyorlar, çırpınıyorlar. Anneler dövülüyor, genç kızlara kelepçe vuruluyor, insanların evleri işgal ediliyor, gençler sokaklarda işkenceye tabi tutuluyor. Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan drama karşı elinde silah olarak taşından ve imanından başka hiçbir şeyi olmayan mazlumlar Müslümanlardan, en azından insafı kalmış insanlıktan yardım bekliyorlar, yardım umuyorlar, yardım istiyorlar” diye açıklamada bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından saldırıda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namaz sonrasında bir grup Suriyeli, İsrail bayrağının yer aldığı afişi yaktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu