EkonomiKorona Virüs

Kayseri’de pastırma ve sucuk satan esnaf normalleşmeden umutlu

KAYSERİ’de, pastırma ve sucuk satışı yapan esnaf Mustafa Tokluman, normalleşme süreciyle ilgili, “Biz bu sürecin Temmuz ayında normalleşmesini bekliyoruz” dedi.
Koronavirüs salgınınından etkilenen sektörler arasında pastırma, sucuk satışı yapılan işletmelerde yer aldı. 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle birlikte pastırma ve sucuk satışı yapan esnaf, ilerleyen süreçte durumlarının düzelmesini umut ediyor. Normalleşme sürecinin henüz kendilerini etkilemediğini belirten esnaf Mustafa Tokluman, “1 Haziran ile birlikte başlayan yeni normalleşme süreci, işlerimize henüz yansımadı. Biz bu sürecin Temmuz ayında normalleşmesini bekliyoruz. Pastırma ve sucuk fiyatlarında yüzde 10 gibi bir fiyat değişikliği oldu. Kayseri’de yüzde 100 dana eti olan bir sucuk 85 ile 90 TL’ye pastırma da 150 ile 180 TL arasında değişen fiyatlara satılıyor. Sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde işlerimiz güzeldi. Çünkü insanlar dışarı çıkamasa bile siparişlerini online şekilde veriyorlardı. Geçen yıla bakacak olursak en az yüzde 60 düşüş var. Hem ton bazlı hem de cirosal anlamda. Pastırma ve sucuk kışa hitap eden ürünler. Her şeye rağmen umutsuz ve ümitsiz olmamak gerekir” diye konuştu.
‘PASTIRMA SATIŞLARIMIZ 750 KİLODAN 250 KİLOYA DÜŞTÜ’
Koronavirüsün tüm sektörleri etkilediğini kaydeden Tokluman, “Bizim de sektörel olarak geçen yıl Ramazan ayında 750 kilo civarında satmış olduğumuz sucuk bu sene 250 kilolara düştü. Pastırmada aynı şekilde 750 kilo iken o da 250 kilolarda kaldı. Pandeminin bize zararı oldu. Bu süreç bizler için iyi geçmedi. Bütün firmaların ciroları da düştü. Devletin verdiği desteklerinden yararlananlar oldu. Umarım pandemi sürecini atlatır, tekrar ticaretin güzel şekilde olduğu günlere döneriz” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu