Haber

Kayseri’de Selçuklu Dönemine Ait Türbe Bulundu

 

KAYSERİ,(BGC)-Seyyid Burhaneddin Mezarlığı içerisinde Selçuklu dönemine ait olduğu düşünülen türbede kazı çalışmaları devam ediyor.

Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin de türbesinin bulunduğu mezarlık içerisinde Selçuklu dönemine ait olduğu değerlendirilen türbede (kümbet) yürütülen kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı sonucunda Selçuklu medeniyetinin merkezlerinden birisi olan Kayseri’de yeni bir Selçuklu eserini daha gün yüzüne çıkartılması bekleniliyor.

Seyyid Burhaneddin Mezarlığı içerisinde jeoradar çalışması ile toprak altında bir yapının varlığının tespit edilmesinin ardından Kayseri Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alınarak 3 Ağustos’ta Müze Müdürlüğü denetiminde, Büyükşehir Belediyesi’nin konusunda uzman teknik kadrosu eşliğinde kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmaları tüm hızıyla sürerken, çıkan buluntulardan ve yapım tekniğinden yapının Selçuklu veya Beylikler dönemine ait bir mezar yapısı olduğu uzmanlar tarafından belirtildi. Kazı çalışmaları sırasında Selçuklu dönemine ait az sayıda parça, kırık bir sanduka parçası ve daha sonraki dönemlere ait bir mezar taşı bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, kazıda şu ana kadar yapının cenazelik bölümü denilen kısmının ortaya çıkarıldığını, buluntulara göre yapının ‘eyvan tipi’ türbeler grubuna dâhil olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

Dursun, ortaya konulan verilerin bu yapının Selçuklu dönemine ait olduğu yönünde olduğunu, etrafı tamamen açıldığında niteliğinin netleşeceğini söyledi.

“KAYSERİ ADETA AÇIK HAVA MÜZESİ”

Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Selçuklu medeniyetinin merkezlerinden birisi olan Kayseri’mizde yine bir Selçuklu eserimizin gün yüzüne çıkmasını sağlayan kazı çalışmalarımızın başındayız. Kayseri’miz değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış, 6 bin yıllık geçmişi olan ticaretin ve endüstrinin merkezi olarak bilinir. Bütün bunların yanında kültürün ve tarihi dokunun yaygın ve yoğun olduğu adeta açık hava müze görüntüsü arz eden bir şehirde olduğumuzu unutmamalıyız” dedi.

KAZI ÇALIŞMALARI KENTİN DÖRT BİR YANINDA SÜRÜYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak kazı çalışmalarını değişik alanlarda sürdürdüklerinin altını çizen Büyükkılıç, “7.5 milyon yıl önce yaşadığı tespit edilen fosiller ile ilgili çalışmalarımızın yanında, Kızıl Köşk diye bilinen şehrimizin merkezine yakın bir bölgede kazı çalışması, Keykubadiye Sarayı bölgesinde Selçuklu dönemine ait kazı çalışması, Kültepe Kaniş Karum’daki kazı çalışması devam ederken, bütün bu çalışmalarımız ile ilgili müze mantığı içerisinde bir yaklaşım sergileyen anlayış içerisindeyiz” diye konuştu.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu