Kültür Sanat

“Kayseri’de Tiyatroya Gerekli Önem Verilmiyor”

 

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’de bulunan Güfte Sanat Topluluğu’nun organizatörü Birkan Altun, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelerdeki son durum hakkında bilgi ve görüşlerini bizimle paylaştı. Sahnelere toz yutturan pandemi sürecinde sahne sanatçılarının yol haritası ne olacak?

Bütün İslâm âleminin Berat Kandili’ni kutlayarak söze başlayan Altun, “Üzücü bir dönemdeyiz. Koronavirüs bütün dünyayı alt-üst ettiği gibi tiyatro sektörünü de alt-üst etti. Tiyatrocular bu dönemde aşırı zorluk çektiler. İşleri yok, kazançları yok. Birçok tiyatrocu zor durumda. İnşallah koronavirüs salgını hayatımızdan çıkar, eski günlerimize döneriz, yine 27 Mart’larda sahnelerde oluruz” diye sözlerine devam etti.

“TİYATROCULAR DESTEK İSTİYOR”

Tiyatrocuların arkalarında bir destek istediğini söyleyen Altun, “Bu desteği verebilecek ekiplerin sayısı Kayseri’de bir-iki ekibi geçmez. Tiyatroculara gerekli yardımlar yapılmalı” diyerek tiyatrocuların zor bir süreçten geçtiklerini dile getirdi.

Birkan Altun “Tiyatro ‘insanı insana insanca anlatma’ sanatıdır. Her ne kadar bir seyircimiz, alkışımız olmasa da bizler gündelik hayatımızda da bir tiyatro sahnesindeyiz. İnşallah tiyatroların, sinemaların, kafelerin ve diğer bütün sektörlerin açık olduğu günlere dönüp, tekrardan bir araya geliriz” dedi.

Altun, tiyatrolar tekrardan açılacak olsa gerekli önlemlerin alınabileceğini, halihazırda bazı tiyatroların açık olduğunu ancak insanların tiyatroya gitmekten çekindiğini de belirtti. Geçen sene 27 Mart’ta sahnede olduklarını, güzel seyirci ortamlarının olduğunu söyledi.

Birkan Altun “Kekeme bir tiyatrocudan herkese selamlar” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu