Güncel

Kayseri’nin Oksijen Deposu Koruma Altında

 

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri , sorumluluk alanlarından olan Aladağlar Milli Parkı Bölgesi hazırlıklar yapılıyor.
Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ,‘’ Aladağlar Milli Parkı, 55.000 hektarlık alanının çok büyük bir bölümünün verimli orman olması sebebiyle 1. derecede orman yangınlarına karşı hassas durumdadır. Bu nedenle sıcak yaz ayları yaklaşırken, olası orman yangınlarına hızlı ve etkili müdahale için yaptırılan yangın söndürme havuzu bakım çalışmalarına Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerimiz şimdiden başladı. 2750 hektarlık alanıyla Kayseri’nin oksijen deposu olan Hacer Ormanları’nda çıkabilecek olası bir yangın için alanda bir adet yangın söndürme havuzu ve bir adet helikopter iniş pisti bulunmaktadır. Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında daha önce de Şube Müdürlüğümüz ve Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile ortaklaşa yangın eğitim tatbikatı düzenlenmiş ve personelimize eğitmenler tarafından gerekli bilgiler aktarılmıştı. Alana gösterilen hassasiyet, düzenlenen eğitim tatbikatları ve nihayetinde eğitimli personelimiz sayesinde geçtiğimiz yıllarda yaşanan yıldırım düşmesi, bilinçsiz piknik ateşi yakılması ve benzeri nedenlerden dolayı çıkan yangınlar hızlı ve yerinde müdahale ile büyümeden söndürülmüştür.Milli park alanı sadece orman yangılarına karşı değil yasa dışı avcılık, kaçak ağaç kesimi, çevre kirliliği gibi tüm olumsuzluklara karşı 7/24 denetlenmektedir’’ denildi.

Öte Yandan koronavirüsle mücadele kapsamında dün alınan Yahyalı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince bölgede mantar toplamak yasaklandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu