KAYSO Başkanı Büyüksimitçi: “İhracatımız Güçlü Bir Şekilde Artmaya Devam Ediyor”

KAYSERİ,(BGC)- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından eylül ayı ihracat rakamları açıklandı. Bu verilere göre Kayseri’de ihracat oranı, 2020 yılına göre yüzde 40,3 artış gösterdiğini söyleyen Büyüksimitçi, “İhracatımız Güçlü Bir Şekilde Artmaya Devam Ediyor” dedi.
Eylül ayı TÜİK ihracat rakamları açıklandı. Verilere göre eylül ayında Kayseri ihracatı bir önceki aya göre yüzde 11,3 oranında artış gösterirken bu artışın geçen yılın eylül ayına göre yüzde 40,3 olduğu belirlendi.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ihracat rakamlarını değerlendirdi. Büyüksimitçi, Eylül ayı ihracatının, bir önceki aya göre yüzde 11,3 artış, 340,8 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, geçen yılın eylül ayına göre artışın ise yüzde 40,3 olurken, 2020 yılı ilk dokuz ayına göre 43,9 olarak gerçekleştiğini belirtti.
” KAYSERİ OLARAK İHRACATTA İYİ GİDİYORUZ”
İhracat oranlarını değerlendiren Büyüksimitçi,”2021 yılı ilk dokuz ayında en çok ihracat yapan sektörlerin başında mobilya, elektrikli ev aletleri ve metal ürünler geliyor. İhracatta Kayseri olarak 2021 yılına iyi başladık. İhracatımız güçlü bir şekilde artmaya devam ediyor. Her zaman ifade ettiğim gibi Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat yapıyoruz. İnşallah bu yılki ihracatımızı geçen yıla göre yüzde 33-34 civarında artırarak hedefimiz olan 3,5 milyar doları yakalayacağız. Potansiyelimize baktığımızda daha gidecek çok yolumuz var. Çok ciddi yeni yatırımlarımız var. İnşallah önümüzdeki yıllarda hem ihracatta hem de üretimde çok daha güçlü bir performans sergileyeceğimize inanıyorum. Şehrimiz bunu yapabilecek kabiliyette ve kapasitededir. Bu zor dönemde ihracat yaparak şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan tüm sanayicilerimize ve çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.