Belediye Haberleri

Kazancılar ve Kapalı Çarşı’ya Tarihi Dokunuş

KAYSERİ,(BGC)-Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Selçuklu Meydanı ve Çift Başlı Kartal Anıtı’yla ilgili sunum gerçekleştirerek, ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Palancıoğlu, Kapalı Çarşı ve Kazancılar Çarşısı üzerine soruların gelmesiyle birlikte Belediye’nin bu yerler hakkındaki planları hakkında bilgi verdi.

Kazancılar Çarşısı ile ilgili tasarladıkları projeyi bir sonraki basın açıklamasında ayrıntılı bir şekilde açıklayacağını belirten Palancıoğlu, “Kazancılar Çarşısı ile ilgili projemizin inşaatına Ekim ayı civarında başlamayı düşünüyoruz. Projemiz çok şık oldu. İhaleye çıktık ancak ihaleye tek bir firma katılınca ihaleyi iptal ettik. Gurbetçi sezonu olduğundan dolayı Ağustos sonlarına doğru tekrardan ihaleye çıkacağız. Bunları Sarraflar Odası Başkanımızla, Ticaret Odası Başkanımızla konuştuk. İhale olumlu sonuçlanırsa Ekim ayında inşaata başlanacak ve çarşımız güzelleşecek” ifadelerini kullandı.

“KAPALI ÇARŞI SOKAK SOKAK RESTORE EDİLECEK”

Kapalı Çarşı bitişiğinde bulunan Gön Hanı ile ilgili ‘çok ilerleme kaydettik’ diyen Palancıoğlu, “Gön Hanı’nı 500 yılın ardından tekrar ayağa kaldıracağız. Tamamlanmak üzere olan sadece 3 dükkanımız kaldı, onları da esnafı gurbetçi sezonunda rahatsız etmemek için Ağustos sonlarında boşaltıp uzantıları yıktığımızda rölövesini bitireceğiz. Anıtlar Kurulundan gerekli onayı aldıktan sonra önümüzdeki yaz projemizi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Yine Kapalı Çarşı bünyesinde bulunan Vezir Hanı ile ilgili yürütülen çalışmalara da değinen Palancıoğlu, “Vakıflar Genel Müdürlüğüyle yaptığımız çalışmalar sonucunda Vezir Hanı’nı kiralıyoruz. Protokol imzalayacağız. Belediye Meclisi’mizden gerekli onayı aldık. Vezir Hanı’nı kadınlarımıza ve çocuklarımıza yönelik sosyal ve kültürel bir etkinlik merkezi yapacağız” ifadelerini kullanarak, Vezir Hanı’nı Belediye bünyesinde halkın hizmetine açacaklarını belirtti.

Konuyla ilgili son olarak Kapalı Çarşı’ya değinen Palancıoğlu, “Kapalı Çarşı ile ilgili projemiz büyük. Kapalı Çarşı’da 600’ü aşkın dükkandan sadece 16 dükkan Vakıflar Genel Müdürlüğüne aitken, geri kalan tüm dükkanlar şahsi mülkiyettedir. Esnafımız Çarşı’da dükkan genişletme, kolon kaldırma birtakım tahribatlar vermiş durumdadır. Çarşı’mızda esnafların fazlalığından dolayı tamamen kapatarak restorasyona girmek mümkün değildir. Bu yüzden planlı bir şekilde Urgancılar Çarşısı’ndan başlayarak sokak sokak birkaç yıl içerisinde yapılması elzemdir diye düşünüyorum” diyerek, Çarşı’da yürütülecek sürecin ağır ağır ilerleyeceğini kaydetti.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu