Siyaset

KBB, CHP’den Yapılan Açıklamalara Cevap Verdi

KAYSERİ,(BGC)-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ümit Özer’in yaptığı Kayseri Büyükşehir Belediyesi önündeki esnaf eylemi açıklamasının ardından, Kayseri Büyükşehir Belediyesi basın açıklaması yaptı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Sayın Ümit Özer’in gerçeklerden uzak, tamamen soyut ifadelerle kafaları karıştırmayı amaçlayan basın açıklaması karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine gerek duyulmuştur” ifadelerini kullandı.

YAPILAN ZAMLAR GÜNDEME GELDİ

Yaptığı açıklamada pandemi döneminde esnafa yapılan zamlar nedeniyle işyeri sahiplerinin sıkıntılı zamanlar geçirdiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “Biz AKP belediyeciliğini Sahabiye Medresesi’ndeki esnaflardan biliyoruz, tanıyoruz. Pandemi sürecinde kapanan ve sıkıntıda olan esnafa yaptığı yüzde 75 kira zamlarından tanıyoruz, biliyoruz.Biz AKP Belediyeciliğini Yeraltı Çarşısı esnaflarından biliyoruz, tanıyoruz. ‘Esnafın yanındayız, kira indirimi yaptık’ havası atıp, poz verip, ardından ‘Biz aslında yapacağımız zamdan yüzde 50 indirim yaptık, yanlış anlamışsınız’ gerçeğinden biliyoruz” diye konuştu.

Konuyla ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin mülkünde kiracı olarak bulunan 670 hemşehrimizden pandemi süreci dolayısıyla bugüne kadar almadığımız kira tutarı 10 milyon 135 bin TL’dir.”

“OTOBÜSÇÜ ESNAFI ARTIK DAYAMAYACAK NOKTADA”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ümit Özer dün Kayseri Büyükşehir Belediyesinin önünde yapılan eylemin ardından, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi esnafı mağdur etmeye devam ediyor. Bu kez de halk otobüsçü esnafımız artık dayanamayacak noktaya gelince Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü ve tepkisini dile getirdi.” dedi.

Konuyla ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kovid-19 döneminde 385 halk otobüsüne hiç çalışılmayan 15 gün için otobüs başına 5 bin TL olmak üzere yaklaşık 2 milyon TL destek verilmiştir. 2020 yılında yine bilet gelirlerinin dışında otobüs başı aylık 24 bin TL olmak üzere toplam 83 milyon 160 bin TL, 2021 yılı ilk 6 ayında da yine bilet gelirleri dışında otobüs başı aylık 29 bin TL olmak üzere toplam 66 milyon 990 bin TL sağlanmıştır. Otobüsçü esnafına sağlanan toplam destek tutarı ise 152 milyon 150 bin TL’ye ulaşmıştır. Kayseri’ye İstanbul’u örnek gösteren CHP İl Başkanı, maalesef yine cehaletini ortaya koymuş, İstanbul’un 2021 yılı başında devreye aldığı ve toplu ulaşımında örnek gösterdiği “Kilometre bazlı uygulamanın” Kayseri’de 2017 yılından beri uygulandığını ve İstanbul’un Kayseri’yi örnek aldığı gerçeğini her zamanki gibi görmemezlikten gelmiştir. ”

BELEDİYE BORÇ BATAĞINDA MI?

Belediyelerin borç batağında olduğunu savunan CHP İl Başkanı Ümit Özer, “Evet, AKP belediyeciliği vatandaşı oyalamaktır. AKP belediyeciliği sadece şov yapmaktır. AKP belediyeciliği yalandır. AKP belediyeciliği süslü açılışlarla ‘çalışıyoruz’ makyajıdır! AKP belediyeciliği hakkını arayan, canı yanan esnafa ‘Sen de çok ağlıyorsun’ diyen zihniyettir. AKP Belediyeciliği hayırseverlerin desteği olmazsa bu şehirde temel atamayacak kadar borç batağındadır, yıllık 100 milyonu aşan faiz sarmalındadır. AKP Belediyeciliği  lafa gelince yatay mimari deyip, şehri dikey beton yığını haline dönüştürmektir. AKP Belediyeciliği ‘Sahabiye Mahallesi’nde 40 bin metre kare yeşil alan açtık’ yalanıdır. AKP Belediyeciliği ranttır, ballı villadır. Tarım alanlarını yok etmektir.

Biz AKP belediyeciliğini Sahabiye Medresesi’ndeki esnaflardan biliyoruz, tanıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi hızla devam etmekte ve her aşaması kamuoyu tarafından yakından takip edilmektedir. Kamuoyu ile defalarca paylaşılan projelerde de tüm detayları açıkça görülmektedir. Yeşili ve çevreyi önemseyen bir anlayışla inşaat alanında azaltmaya giden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın 500 bin metrekarelik alanın 300 bin metrekaresini yeşil alan olarak şehre kazandıracak olmasını herkes gördü ama “Görmek istemeyene güneşi bile gösteremezsiniz” misali CHP İl Başkanı göremedi.”

CHP’Lİ BELEDİYELERİ ÖRNEK ALIN

Kayseri esnafının CHP’li belediyeleri örnek almasını istediklerini belirten CHP İl Başkanı Ümit Özer , “Vatandaşı şov ve algı oyunları ile artık daha fazla aldatmayın. Biz halkın partisi olarak esnafımızın, vatandaşımızın her zaman yanındayız. Kayseri’de de esnafın sesi olmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki AKP’nin sonu geldi. Bu düzen böyle gitmez. Bütün bu yaşananlar lafa gelince mangalda kül bırakmayan, ama icraata gelince sorumluluk almayan, ortadan kaybolan, verdiği sözleri unutan, halkı kandıran, oyalayan, şovcu AKP’nin acı gerçeklerdir. Umutsuzluk yok. Halkın iktidarında, çare var. Dediğimiz gibi bu yalan ve talan düzenin gideri yok, halkın da artık yalanlara karnı tok! Vatandaşlarımızın da desteği ile iktidara yürüyoruz ve o gün her şey çok güzel olacak diyoruz” dedi.

Konuyla ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin, CHP İl Başkanı Sayın Ümit Özer’in sözünü ettiği belediyelerden örnek alacağı bir taraf olmayıp, örnek alınabilecek pek çok uygulaması bulunmaktadır. Kamu kaynaklarını etkin ve yerinde kullanmayı kendisine ilke edinen ve bu şehirde yaşayan her bir bireye karşı sorumluluğunu mali yönetimde de ilk sıralarda tutan bir anlayışla yönetilen Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kurum ya da kişilere ödemelerini hak edilen zaman dilimi içerisinde yapmakta, yatırım ve projelerine son hızla devam etmekte ve “Şehre Hizmet” sevdasıyla emin adımlarla yoluna devam etmektedir.”

 

İlgili Haberler

Başa dön tuşu