Belediye HaberleriEkonomi

Kentsel Dönüşüm Eziyeti (VİDEO HABER)

Kentsel Dönüşüm Mağdurları Çözüm Bekliyor

8 Yıl önce Talas’ta ki evlerini Kentsel Dönüşüm sebebi ile terk eden mağdurlar, 8 yıldır evlerine oturamadılar. HBC inşaat tarafından 8 yıl önce Talas’ta başlatılan kentsel dönüşüm projesi, ilk 18 ay ev sahiplerinin devlet kanalından kira yardımı alması sonrasında adeta sahipsiz kaldı. Mağdurların kira yardımı alamadıkları gibi, evlerini de teslim alamadıkları proje, yüzlerce insanı mağdur etti. En büyük sorun ise, sürecin ne zaman tamamlanacağının kimse tarafından bildirilmemesi.

 

En son 2019 yılında ortaya çıkan firma yetkilileri, 2019 sonuna kadar teslim planladıklarını açıklasalar da, aradan geçen yaklaşık 2 yıl boyunca süreçte bir ilerleme yaşanmadı. Haber merkezimize gelen görüntülerde, firmanın mağdurları evlerini teslim alamadıkları gibi, birde üzerine icra süreci ile karşı karşıya kaldıklarını, müteahhittin, konut sahiplerini icraya verdiklerini öne sürüyorlar.

YÜZLERCE KİŞİ MAĞDUR

Bahsi geçen firmanın yanında, yine aynı bölgede gerçekleşen Kentsel Dönüşüm projelerinde bir çok ev sahibi de mağduriyet yaşıyor. Biten projeler de ki yapı kalitesi, uzun süren mesken problemleri ve meskeni henüz almadan çıkan onlarca yapı problemi, Kentsel Dönüşüm sürecinde ki yüzlerce insanı mağdur etti. Bununla birlikte, bazı firmaların üstlendiği kentsel dönüşüm projeleri ile, ev sahipleri evlerine değer katarken, bazı firmaların yaptığı yapılarda, maliyetin astarını geçtiği, eksik ve kalitesiz ürün kullanımları sebebi ile vatandaşların çok ciddi bedeller ödemek zorunda kaldığı da biliniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu