Kış Sebzeleri Ateş Gibi

KAYSERİ,(BGC)-Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte tezgahlarda kış ürünleri yerini almaya başladı. Market sektöründe 15 senedir görev yapan Ayten Dursun ürün fiyatlarının yüksel olduğunu ve ilerleyen süreçlerde de artış beklediklerini ifade etti.

Ayten Dursun:” Meyve ve sebze fiyatları çok yüksek. Çünkü şu anda ülkemizde olan sorunlar nedeniyle fiyatlar arttı. Şu anda ürün fiyatları zaten yüksek bizler ilerleyen süreçten artış bekliyoruz. Fiyatların düşürülmesi için ülke genelinde enflasyonun düşürülmesi gerekiyor. Müşteriler ürünlerde fiyatları yüksek buluyorlar ve bunun tepkisini görüyoruz. Mevsim ürünlerinin mevsiminde tüketmek gerekir. Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte vatandaşların kendilerini hastalıklardan korumaları için mandalina, portakal, armut nar gibi ürünleri özellikle tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Vatandaşların kış aylarında hastalıklardan korunmak için meyve ve sebze tüketmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kış ürünlerinin lezzeti ve vitaminleri daha fazla olduğunu belirten Dursun, kış ürünleri olarak kereviz, turp, havuç, lahana, ıspanak gibi ürünlerin vitamin ve mineral açısından tüketmemiz gerektiğini vurguladı. Ayten Dursun:” Ürünleri tüketirken iri parçacıklı halde tüketmemiz gerekiyor çünkü küçük parçalarda olduğu zaman vitaminleri gidiyor. Kış meyveleri olarak nar, erik, mandalina, greyfurt, muz, armut gibi meyveler en bilindik ürünler. Bunları da meyve suyunu daha çok tercih etmeden direk meyve olarak tüketmelerini tavsiye ediyoruz. “ifade etti.