Korona Virüs

Konser, sinema, maç biletine aşı şartı gündemde

Koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlere yeni kısıtlamalar gelebileceği gündemde yerini aldı. İlgiyi artırmak için etkinliklere aşı şartı konabileceği gibi, Kovid-19 aşısı yaptırana pozitif ayrımcılıkla aşının özendirilmesi hedefleniyor.
Aşı olmayanlar sinema konser ve maça alınmasın önerisi gündemde yerini koruyor. Aşılamayı hızlandırmak için il yönetimleri gezici ekipler kurması planlanıyor. Gençlerin aşıya ilgisini arttırmak amacıyla maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere girişte aşı şartı getirilmesi tartışılırken , yaz dönemi boyunca uygulanacak pandemi kuralları, gelişmelere bağlı olarak geliştirilecek. Bazı illerde dar kapsamlı uygulanan gezici aşı ekibi, özellikle illerin taşralarına ulaşmak için daha yoğun uygulanacak. Aşının ayağa gitmesi konusunda il yönetimleri inisiyatif alacak.Gezici aşı çalışması kapsamında; yaylalar, seralar ve tarlalar için gezici ekipler oluşturulacak.
Cami girişleri ve büyük pazar yerlerine aşı standı kurularak, tarım işçileri ile büyük yol şantiyelerine de ekip gönderilebilecek.
POZİTİF AYRIMCILIK
Maske ve mesafe ile kurallara uyulması için denetimler arttırılırken, “pozitif ayrıştırma” uygulamaya konulması bekleniyor. Aşı yaptıranı ödüllendirmek adına maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ilişkin planlama tartışılıyor. Aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme böylece dahil edilebileceği değerlendiriliyor.
ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ
Yapılan toplantılarda, önümüzdeki üç ay içerisinde en az 15 milyon kişiye daha aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması durumunda sonbahara güvenli girileceği değerlendiriliyor.Aşı kampanyasının başında aşı olanların bir ay sonra ikinci dozlarına sıra geldiğinde günlük aşı sayısının 2 milyon doza çıkması gerektiği, aksi durumda aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor.
Bu varyantın Türkiye’deki vakalar arasındaki oranının yüzde 5’e yaklaştığı belirtiliyor. Normalleşmeyle birlikte yaz boyunca vaka sayısının 6-10 bin bandına çıkabileceği ifade ediliyor.
NORMALLEŞME YANLIŞ ANLAŞILMASIN
Uzmanlar, toplumsal normalleşmenin yanlış anlaşıldığını, bireysel kuralların devam ettiğinin anımsatılması gerektiği söylüyor:“Maske-mesafe konusunda taviz verilmemeli. Psikolojik olarak sokağa çıkma yasağının olmaması, gece dışarıda kalabilmeyi, kuralsızlık olarak algılamamak gerekir.
Sadece toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar gevşedi. Bu nedenle yaz aylarında pandemide müzminleşme yaşanmaması için hem denetimlerin iyi yapılması, hem de kurallara uyulması gerekir.”

 

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu