Ekonomi

Konut Satışlarında Büyük Düşüş

KAYSERİ,(BGC)- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayı konut satış oranlarını açıkladı. Konut satışları, bir önceki yılın aynı şubat ayına göre yüzde 31,6 azaldı.
TÜİK’in açıkladığı verilere göre konut satışları şubat ayında bir önceki yılın aynı şubat ayına oranla 31,6 azalarak 81 bin 222 oldu. Satış oranlarını değerlendiren Ertan Taştan Mülk Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Taştan, “Geçen seneye göre düşük bir satış oranı ile satışımızı tamamladık. Bu yıla girdiğimizde beklediğimizi karşılamadı bunları nedeni olarak konut faiz oranındakilerin nedenidir. Müşterilerimiz de böyle gördü şu an herkes konut faiz oranlarının düşmesini bekliyor, lakin mülk alacakların daire satın alması daha iyi olacaktır. Arz talep ilişkisini konut faiz olarak düştükden sonra 6. 7. ayda gördük. Daire fiyatlarının ciddi artış oluyor. Bugün alacaklarından daha fazla bir miktara alacaklar. Mayıs haziran ayında faiz fiyatlarının düşüş eğiliminde olacağını tahmin ediyoruz. Bu seferde herkes alacağından, bir bu seferde daire fiyatları artacak daire fiyatlarında yapılandırma oluyor. Bu yapılandırma fiyatından faydalanabilirler. Bizim için daha iyi düşüş olacak. Kredi çekilen bankada faiz yapılandırması olacak. Bu da daha müsait olacak” diye konuştu.
‘Daire Fiyatlarında Yüzde 40 Artış Var’
Geçtiğimiz seneye oranla fiyatlarda artış olduğunu belirten Ertan Taştan, “Fiyat artışının olması ne tüketiciye nede satıcıya yarıyor. İşi çıkmaza sürüyor. İnşaat maliyetleri dolar endeksi olarak yüksek bir fiyatta üretici kendine de bir kar marjı var. Geçen seneye bakarak daire fiyatlarında yüzde 40 bir artış söz konusudur. Aynısı bu sene haziran gibi bekliyoruz. Tüketici faizi oranları düştüğü zaman herkes ev almak istiyor. Bu seferde fiyatlar uçuyor. Bu durumda hiç kimse karlı değil. Yüzde 6 düşüş konut faiz oranlarındaki yükseklik halkımızın fiyat artımındaki değişikliği neden oldu. Piyasa değerine daha alışamadı. 2021 yılına umutlu başladık, ama geçen aylara bakarak fiyatlarda bir düşüş olduğu gözlene biliyor. Satışları yüzde 60 düştü en garanti yatırım mülk almaktır. Paralarını stabil olarak garantide tutmak istiyorlarsa mülk almak daha güzel olacaktır” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu