Özel Haber

Koronavirüs Gölgesinde Pazar Alışverişi

Kayseri’de, semt pazarında yoğunluk yaşanırken, Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sosyal mesafe kuralı zaman zaman ihlal edildi.

Havaların ısınmasıyla beraber alışveriş yoğunluğu yaşanırken, Koronavirüse karşı alınması gereken tedbirlere pazarlarda zaman zaman uyulmadı. Alışveriş yapan vatandaşların tezgahlarda oluşan yoğunlukta sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği, neredeyse iç içe alışveriş yaptığı görüldü. Tezgahlar arasında olması gereken 3 metre mesafe kuralının da ihlal edildiği, bazı pazarcı esnafının ise maske takmadığı görüldü. Vatandaşların bazıları maskeyi olması gerektiği gibi takarken, bazıları ise çenelerine indirerek alışverişe devam etti.

Korona pazarı ve pazarcıları etkiledi

Tüm dünyayı etkileyen korona virüs pazar esnafını da etkiledi. Pazar esnafı her ne kadar bu süreçten etkilenseler de daha kötü sektörlerin oldukları belirtti. Bu zorlu süreçte halk sayesinde satışlarına devam ettiklerini ifade ettiler.

Markette Serbest Pazarda Yasak

Pandemi sürecinde virüse tedbir almak için pazar yerlerinde Seç-Al yasaklanmıştı. Pazar ve manavda ambalajsız ürünler elle seçilemedi. Bu durum pazarcıları çok etkiledi. Marketlerde Seç-Al’ın olduğunu belirten İbrahim İstanbul pazarların marketlerden daha güvenli olduğunu ifade etti.

Pazar Marketten Ucuz

Her hafta kurulan semt pazarında fiyatlar marketlere göre daha uygun. Bir hafta öncesine göre bazı sebze ve meyvelerde düşüş görüldü. Pazarlarda meyve ve sebzenin marketlere göre daha ucuz olması, vatandaşların pazarları tercih etmesine neden oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu