Kozmetikte Sahte Ürünlere Dikkat

KAYSERİ,(BGC)- Kozmetik alışverişinde tercih edilen ucuz ve markasız ürünler, sahte olması sebebiyle cilde zarar verebiliyor. Kayseri’de Uzman Estetisyenlik yapan Aysel Kılıç, sahte kozmetiğin zararlarını ve doğru ürünlere ulaşmak için cilt analizi yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Kozmetik alışverişi yaparken cilde zarar veren ürünler tercih edilmemesi gerekir. Bazı ucuz ve markasız ürünler, sahte olması sebebiyle ciltte yarattığı sorunlar da kalıcı hale gelebiliyor. Kayseri’de Uzman Estetisyenlik yapan Aysel Kılıç, sahte kozmetik hakkında bilgiler vererek, cilt analizi yapılması sonucunda doğru ürünlere ulaşılabilineceğini vurguladı.

‘SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI TESCİLLİ ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİDİR’
Sahte ürünlerin müşterilerde yarattığı etkiyi ve kalitesiz ürünün nasıl anlaşıldığına dair bilgiler veren Kılıç, “Sahte ürünlerin içeriğinde cilde zarar veren, epidermisi olumsuz bir şekilde etkileyen bazı yabancı maddeler vardır. Komplikasyon oluşturmaması için, analiz sonucu ve Sağlık Bakanlığı onaylı marka tescilli ürünleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Herkes sahte kozmetiği biliyor. Dolayısıyla hiç duyulmayan, adı bilinmeyen birçok ürün piyasada satılıyor. Sonrasında alerjik reaksiyonlar ve birtakım sağlık problemleriyle hastalarımız tekrar geliyor. Tabi biz tedavisini yapan kişi değiliz. Onları uzman hekimlere yönlendiriyoruz. Makyaj malzemeleri anlamında bir uzmanın analizi ve kişinin cildine gidecek ürünler tespit edilerek hastalarımızı bu şekilde yönlendirecek. Akabinde de ürün seçmek istediği yerden de cilt analizi doğru yapıldığı için doğru ürünü seçecektir. En çok rastladığım şikayet lekelendirmedir. Başta kızarıklıkla başlıyor çünkü ürünlerin içeriğinde bazı maddeler ve yabancı yağlar olabiliyor. Dolayısıyla bunun sonucunda dokuda kızarıklık, hatta rozase’ya giden rahatsızlıklar oluşuyor. Onları engellemek için mutlaka doğru analiz sonucu ürün gerekir” dedi.

‘EN GÜZEL GİYSİMİZ CİLDİMİZDİR, BUNU HARCAMAYALIM’
Sözlerini devam ettiren Kılıç, “Bu durumların önüne geçmek aslında çok basit. Uzman yönetiminde cilt analizi yapılacak akabinde ise uzmanın yönlendirmesine göre doğru yerden ürün seçilecek. Maalesef ki bizim toplumumuzda ürünleri kendimiz seçiyoruz. Ancak içeriğinde neler olduğunu ve cildimizin ten tonunu bilmiyoruz. Herkesin kendi ten tonu vardır. Bunların doğru şekilde analiz edilmesi ve sonucunda ise doğru ürünlerin kullanılması gerekir. Makyaj ve kendine ait her şey mutlaka bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Uzmanın yaptığı cilt analizleri ücretsizdir. Analiz sonucunda doğru yola çıkalım. En güzel giysimiz cildimizdir, bunu harcamayalım.” şeklinde konuştu.