Güncel

KTO’da Yılın Ahisi Özhamurkar’a Kaftanı Törenle Giydirildi

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından ‘Yılın Ahisi’ seçilen kentin tanınmış hayırsever işadamlarından Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mustafa Nevzat Özhamurkar’a, düzenlenen törenle ‘Ahilik Kaftanı’ Başkan Ömer Gülsoy ile Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan tarafından giydirildi. Yılın Ahisi seçilen Özhamurkar, “30 yıl önce Ahi olan Mehmet Baldöktü’ye imrenerek bakmıştım. Şimdi başıma geldi. Ahiliğin mesleği falan olmaz Ahilik gönül adamlığı demektir.” diye konuştu.

34 Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Kayseri Ticaret Odası M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda tören düzenlendi. Mehteran Takımının gösterileriyle başlayan törene Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muammer Kılıç, Kayseri Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alan, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış, Erciyes Üniversitesi Rektörü Mustafa Çalış, Nuh Naci Üniversitesi Rektörü Kerim Güney, İl Müdürleri, Özhamurkar ailesi ve çok sayıda davetli katıldı.

GÜLSOY : AHİLİĞE TÜM TOPLUMUN İHTİYACI VAR

Programın açılış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Ahilik Teşkilatının temellerinin Kayseri’de atıldığını belirterek, “ Ahiliğe bu günlerde o kadar çok ihtiyacımız var ki. Sadece esnaf kesiminin değil, tüm toplumun ihtiyacı var. Ahiliği bizim yaşatmamız gerekiyor. Tüm bireylerin de ahilik kültürünü yaşaması gerekir. Güzel ahlakı, iyiliği, sevgiyi, başkalarının hakkına saygıyı, adil ve eşit olmayı öğütleyen Ahilik Kültürü; geçmişten günümüze uzanan, gelecekte de yaşatılması gereken önemli bir yaşam felsefesidir. Ahi, helal haram ölçüsünü şiar edinmiş, ustasının, ortağının, çırağının, yamağının hakkını gözeten, devletine vergisini, milletine zekâtını eksiksiz veren kişidir. Ahi, dedikodu yapmayan, fitneden uzak duran, ne komşusunu, ne aynı sektördeki meslektaşını ne de herhangi birinin açığını, eksiğini aramayan kişidir.” dedi.

“KAYSERİ AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ EN İYİ YAŞAYAN VE YAŞATAN ŞEHİR”

Kayseri’nin ahilik kültürünü en iyi yaşayan ve yaşatan bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Gülsoy, “Müşteri velinimetimizdir olgusunu en iyi uygulayan bir esnaf ve ticaret kesimimiz var. Paylaşımcı ve hayırsever kimliğimizde Ahilik kültüründen gelmektedir. Ahilerimizin tembihlediği gibi her zaman “biz” demekteyiz. Sadece kendi menfaatlerimizi gözeterek ticaret yapmak, yetiştiğimiz kültüre büyük haksızlıktır. Bu nedenle biz büyüklerimizden ne gördüysek ticarette bunu uyguladık. Atalarımız bize, ticaretin sadece almak satmaktan ibaret olmadığını, bunun yanında sevgi, saygı, vefakârlığın da ticaretle iç içe olduğunu, eğer bunlar varsa esas kazancın o zaman sağlandığını söylediler. Biz de daima kazanan olmak adına, bizi biz yapan değerleri yitirmemek için çabalıyoruz. Alın teri olmadan helal kazancın olmayacağına inanan insanımız helal olmayanı hiçbir zaman tercih etmemiştir. Bizler; alın teri ile çalışmayı; emeğin, beraberinde bereketi getireceğine olan inancı, alırken de satarken de adil olmayı ahilik kültürü ile yetişen atalarımızdan öğrendik. Şimdi de öğrendiğimizi yaşamak, yaşadığımızı yaşatmak ve değer yargılarımızı geleceğe aktarmak konusunda bizlere önemli görevler düşüyor.” İfadelerini kullandı.

ALAN : KAYSERİ AHİLİK HALA YAŞIYOR

Törende konuşan Kayseri Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alan’da “Şehirlerde köşe taşı insanlar vardır. Bunlardan birisi değerli büyüğüm Mustafa Nevzat Özhamurkar’dır. Mustafa abi ayrı bir değer, anlatamayız. Kayseri Ticaret Odası’nı tebrik ediyorum. Yerinde tespit yapmış. Kayseri’de Ahilik hala yaşıyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi ekibi tarafından ‘Şed Kuşatma Töreni’ni canlandırıldı.

’Yılın Ahisi’ Mustafa Nevzat Özhamurkar’a kaftanı KTO Başkanı Ömer Gülsoy ve Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan tarafından giydirildi. Kaftanını giyen Özhamurkar’a günün anısına plaket takdim edildi. Tören toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

 

İlgili Haberler

Başa dön tuşu