Güncel

Kullanıcıların Paylaşımlarının Hiçbir Hukuki Hükmü Yok

Whatsapp’ın yeni gizlilik sözlemesine bir tepki de KAYSERİ BARO BAŞKANI AV. CAVİT DURSUN’ dan geldi.

İnternete Girilen Bilgiler Artık Sizin Değil

Kayseri Baro Başkanı AV. Cavit Dursun sosyal medyada Whatsapp’a tepki olarak “YARINDAN İTİBAREN, İZNİM YOKTUR, RESMİLEŞTİ, İHTAR EDERİM, SON TESLİM TARİHİ, KOPYALA YAPIŞTIR, vb…” gibi paylaşımların fazlalığını belirterek bu tür paylaşımların hiçbir hukuki ve fiili değeri veya hükmü olmadığını ifade etti.
Kullanıcılar için alınabilecek tek önlemin bu mecralarda çok özel bilgilerinizi paylaşmaması gerektiğini belirtti.

Satılan Ürün Biz Miyiz ?

KAYSERİ BARO BAŞKANI AV. CAVİT DURSUN sosyal medyada ‘ Mektup göndermek bile parayla da, Whatsapp, facebook vb. tüm sosyal medyalar neden bedavadır ? Yoksa satılan ürün biz miyiz ? ‘ paylaşımında bulunarak kullanıcıları düşünmeye davet etti.

KAYSERİ BARO BAŞKANI AV. CAVİT DURSUN Whatsapp’ın yeni gizlilik sözleşmesiyle ilgili sosyal medyada şu şekilde paylaşımda bulundu:

DEĞERLİ DOSTLAR ; BİRKAÇ GÜNDÜR SOSYAL MEDYADA “YARINDAN İTİBAREN, İZNİM YOKTUR, RESMİLEŞTİ, İHTAR EDERİM, SON TESLİM TARİHİ, KOPYALA YAPIŞTIR, vb…” GİBİ PAYLAŞIMLARDAN GEÇİLMİYOR…
Öncelikli olarak biliniz ki, bu tür paylaşımların hiçbir hukuki ve fiili değeri veya hükmü yoktur.
Konuyla ilgili olarak internette okuyacağınız bir kısım makalelerle, bu konuyu anlayabilirsiniz. Maalesef bu konuda, doğrudan bireysel olarak yapılabilecek hiçbir şey, alınabilecek hiç bir hukuki önlem de yoktur. Ya hiçbirini kullanmayacaksınız ya da buna bir şekilde razı olacaksınız. Alınabilecek tek önlem-tedbir ise, mümkünse bu mecralarda çok özel bilgilerinizi paylaşmamaktır. Her halükarda, internette ve her türlü sosyal medyada paylaştığımız herşey zaten kayıt altına alınmakta, depolanmakta, analiz edilmekte ve bir şekilde kullanılmaktadır.
Unutmayınız ki, internete girilen bilgiler artık sizin değildir. Özel hayatla, sosyal paylaşımın çizgilerini net bir şekilde çizerek birbirinden ayırmalıyız. Özel hayat özelde kalmalı, sosyal paylaşım ortamlarında ya paylaşılmamalı ya da çok dikkatli ve asgari bir şekilde paylaşılmalıdır.
Hiçbir şeyin bedava olmadığı bu düzende ; facebook, watsap, instegram, twitter vb. diğer tüm sosyal medyanın bedava olması mümkünmüdür?
Kabul edelim ki, burada satılan şey, yanı ürün ya da tüm bunların bedeli, doğrudan BİZLERİZ.
Birileri bizim (tek tek şahıslar değil, toplu olarak) her türlü bilgimize ve iletişimimize sahip olmak istiyor. Sebebi ise, bizim bilgilerimiz, beğenilerimiz, paylaşımlarımız, hastalıklarımız, ihtiyaçlarımız, siyasi görüşlerimiz, yani her türlü bilgilerimiz olup ; tüm bunlar reklam, ürün pazarlama, ticaret, kapitalizm, istihbarat ve satış teknikleri için kullanılmak istenmektedir ve zaten de kullanılmaktadır. İnternet, akıllı telefon ve yüzlerce uygulamayla da, tüm bunları zaten yapıyorlar.
Bir kısmını kullanmayı terkedip, diğerlerine geçmemiz, bu durumu hiçbir şekilde değiştirmeyecektir. Belki de, daha kötü sonuçlara bile yol açabilecektir. Zira tam bir “yok birbirimizden farkımız, ama biz osmanlı bankasıyız ” durumuyla karşı karşıyayız.
Bu konuyu merak ettiğimiz veya çekindiğimiz kadar, çok daha önemli konularda susmamız, hiçbir şey yazmamamız veya kabullenmemiz ise ayrı bir husustur. Sosyal medyanın seviyeli bir paylaşım yeri olması gerekirken, burayı çok farklı şekillerde kullanmamız, seviyesiz, kavga, kutuplaşma, saldırı, iftira, şantaj vb. menfi konularla doldurmamız, üzerinde düşünülmesi gereken asıl konulardan sadece bir tanesidir.
Mektup göndermek parayla da, Whatsapp, Facebook vb. tüm sosyal medyalar neden bedavadır.?
İsterseniz bunları hep beraber bir düşünelim…

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu