Mehmet Altıncan: “Altın Gerçek Karşılığında Değil”

KAYSERİ,(BGC)- Altın fiyatları ve döviz kurları, haftanın ilk iş gününe hızlı bir yükselişle başladı. Ancak Kayseri’de kuyumculuk yapan Mehmet Altıncan, ülkedeki altın fiyatlarının henüz gerçek karşılığını bulmadığını söyledi.

Amerikan Federal Rezervi’nin (FED) toplantısı ve ülkemizde TCMB Para Politikası Kurulunun (PPK) toplanacağı bu haftanın ilk iş günü, döviz kurları ve altın fiyatlarında sert yükselişlerle başladı. Gram altın saat 10.00 sularında 843 liraya, çeyrek altın ise 1394 liraya kadar yükseldi. Döviz kurlarında ise 1 dolar 14,80 liraya kadar yükselirken, Euro kuru ise 16 liranın üzerine çıktı. Ons altın ise 1789 dolardan işlem görüyor.

Piyasalardaki son durumla ilgili konuşan Mehmet Altıncan, altın fiyatlarının iç piyasada gerçek ederinin yansımadığını söyledi. Altıncan, “Altının iç piyasadaki karşılığı olan yükselme trendinde 800 ila 900 lira bandından bahsetmiştim. O bandı şu anda yaşıyoruz. Ancak bu, altının dünyadaki karşılığı, yani ons karşılığı değil. Altının gerçek karşılığı yarın FED kararıyla piyasaya sürülecek. Bu fiyat; iç dinamiklerde karşılaştığımız faiz indirimleri, politik gelişmeler ve dolar kurundaki yükselişten kaynaklı. Ons ise dediğimiz rakamlara gelmedi. FED faiz artırımına gitmezse, onsun 1950 ila 2050 dolar arasına geleceğini tahmin ediyorum. Bunun da iç piyasa karşılığının 1050 ila 1150 lira olacağını tahmin ediyorum.”

Altının güvenilir bir araç olduğunu ifade eden Altıncan, “Ben her zaman yılın son aylarında altın gerçek değerini bulacak ve trendini koruyacak demiştim. Altın güvenilir bir liman olması hasebiyle yükseliyor. Elektronik paralar gibi fiziksel olarak tutamadığınız şeylerde paranızı tutmayın, sonu hüsran olur. Elinizle tuttuğunuz, gözünüzle gördüğünüz, yanınızda taşıyabildiğiniz değer olan altının üzerinde yoğunlaşılması gerekir. Altının 2022 yılındaki trendini de göreceksiniz. Dünyada materyallere olan ilgi ve talepten dolayı, altının da bu pazardaki paydasının yüksek olmasından dolayı altının yükseleceği kanaatindeyim” şeklinde konuştu.