“Meteoroloji Hayatın Her Alanında Var”

KAYSERİ,(BGC) – Kayseri’de bulunan Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü, çeşitli sektörlerde hava tahmini hizmeti sunmayı hız kesmeden sürdürüyor.

Meteorolojik gözlemlerin günümüzde tamamen otomatik olarak daha güvenilir ve daha doğru bir şekilde vatandaşlara ulaşır hale getirildiğini belirten, Kayseri Meteoroloji 7. Bölge Müdürü Fatih Dağlı “Kayseri’de meteorolojik faaliyetler, 1 Ocak 1929 yılında başlamış olup, kesintisiz olarak günümüze kadar devam etmektedir. 1 Ocak 1929 yılında Sümer mevkiinde başlayan ölçümlerimiz şu an Erciyes’in üzerindeki kampüsümüzde devam etmektedir. Meteorolojik gözlemlere değinecek olursak 2000 yılına kadar manuel olarak yapılan meteorolojik gözlemler, günümüzde tamamen otomatik olarak daha güvenilir ve daha doğru bir şekilde vatandaşlarımıza ulaşır hale getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Toplam 37 Gözlem Sistemiyle Hizmet Vermekteyiz”

Kayseri’deki bütün ilçelerde gözlem istasyonlarının mevcut olduğunu dile getiren Bölge Müdürü Dağlı: “Kayseri’ de bütün ilçelerimizde gözlem istasyonlarımız mevcut olup, toplam 37 gözlem sistemiyle hizmet vermekteyiz. Meteoroloji genel müdürlüğü hayatın her alanında var. Hizmet verdiğimiz sektörler olarak başta tarım olmak üzere ulaştırma ve savunma sanayine meteorolojik hizmetler vermekteyiz. Bunun yanı sıra ihtiyaç duyulan tıp sektörü, enerji, çevre, şehircilik gibi birçok sektöre de ihtiyaç duydukları meteorolojik hizmetler kurumumuz tarafından sağlanmaktadır” diye konuştu.