Güncel

MHP Milletvekili Özdemir: Azerbaycan bizim canımızdır

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan savaşla ilgili ” Azerbaycan bizim canımızdır. Orada verilen mücadele inşallah amacına ulaşılacaktır. MHP olarak bu süreçte Azerbaycan’ın verdiği mücadelenin haklılığını görüyoruz. ” dedi.
MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan savaşla ilgili Demirören Haber Ajansına (DHA) açıklamalarda bulundu. Milletvekili Özdemir, ” Yaklaşık 30 yıldır devam eden Ermenistan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki işgali Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20’sini işgal etmesi ve oradaki mezalimler insan haklarının ihlali bölgedeki gergin durum ne son olarak Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Toğuz bölgesine geçtiğimiz ay yapmış olduğu saldırıların akabinde dağlık Karabağda ve oradaki sivil yerleşim yerlerine, masum insanlara yapılan saldıra Azerbaycan bir cevap verdi. Azerbaycan kendi hakkını o bölgede arıyor. Kararlı bir şekilde kendi topraklarını bağımsızlığa kavuşturması noktasında kararlı bir duruş sergiliyor.
Türkiye Azerbaycan’ın vermiş olduğu mücadelesini başlangıçta olduğu gibi bundan sonra da yanında olmaya devam edecek.” dedi.
İran’ın Ermenistan’a yönelik silah sevkiyatında öne çıkmaya başlamış olması ve krize yönelik olarak Ermenistan’la saf tutuyor görünmesi doğru değildir diyen Özdemir açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Biz bu mücadelenin haklı bir mücadele olduğunu biliyoruz. Böylesine bir durumda bazı uluslararası çevrelerinde hala bu mesele ile ilgili Azerbaycan’ın haklı olduğu gerçeğini görmezden gelerek mevzuyu başka yollara çekmek istediklerini hep beraber gözlemliyoruz. Bilhassa Misk grubu olarak adlandırılan Azerbaycan’ın haklılığını görmeden sanki ikisini eşit bir statüde değerlendirmesi bize göre yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü Azerbaycan’ın haklılığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde alınan kararlarla sabittir. Azerbaycan’ın dağlık Karabağ bölgesinde bugün gösterdiği mücadele haklı bir mücadeledir. Orada işgali sürdüren Ermenistan’dır. Bu mücadelede Ermenistan o topraklardan çekilinceye kadar ve yahut çekilmeye zorlanıncaya kadar devam edecektir. Türk milletinin duaları ve destekleri her anlamda Azerbaycan ile birliktedir. Bizde MHP olarak bu süreçte Azerbaycan’ın verdiği mücadelenin haklılığını görüyoruz. Dikkatten kaçmaması gereken bir noktada bölgeye komşu olan sınırı bulunan ülkelerin durumudur. Kriz Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanıyor. Ancak, bilhassa İran’ın Ermenistan’a yönelik silah sevkiyatında öne çıkmaya başlamış olması ve krize yönelik olarak Ermenistan’la saf tutuyor görünmesi bize göre doğru değildir. Bu durum Kafkasları hepten tehlikeye atacak bir durumdur. İran’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin duruma tepki göstermesini dikkatlerden kaçırmamak gerekir. Bölgenin istikrarını barışını arzulayan herkesin Ermenistan’ın işgalci olduğunu görmeleri elzemdir. Temennimiz Dağlık Karabağ’ın hürriyetine kavuşması, Azerbaycan’ın kendi topraklarından hakim olmasıdır. Azerbaycan bizim canımızdır. Orada verilen mücadele inşallah amacına ulaşılacaktır. ”
FOTOĞRAFLI

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu