Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Kayseri, (BGC)- Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer okulların tam zamanında örgün eğitime geçeceğini açıkladı.

Covid-19 sebebiyle yüz yüze eğitime uzun bir süre ara verilmesinin ardından okullar yeniden açılıyor. Eğitimde hibrit model seçenekler arasında bulunmuyor. Ancak delta varyantı nedeniyle vaka sayılarının artışı halinde bu seçenek tekrar gündeme gelebilir.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, okulların hibrit eğitim ile ilgili net kararın Kabine toplantısında verileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den konuyla ilgili açıklama geldi.
Sağlık Bakanlığı ile birlikte hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı okulların gerekli tedbirler alınarak tam vaktinde açıklayacağını belirtti. Bakan Mahmut Özer, kendisi ile görüşen milletvekillerine okulların zamanında açılması konusunda net kararda olduklarını ve bunun için Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini mesajı verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı hazırlık yüz yüze eğitimin başlaması yönünde. İlk ve orta öğretimde tüm sınıflar normal zamanda eğitime başlayacak ve öğrenciler 5 gün okula devam edecek. Bilim Kurulu’nun çalışmalarına paralel olarak YÖK’ün de üniversitelerin açılması için gerekli çalışmaları yaptığı belirtildi. Bu durumda öncelikli olarak üniversite yurtlarının karantina amaçlı kullanılmasına son verilecek.

Eğitimin normalleşmesi nedeniyle okullarda alınması gereken önlemlerle bizzat ilgileniliyor. Havalandırmalar, teneffüsler nasıl olacak, PCR testleri, servisler ve aşılar ile ilgili detaylı çalışmalar yapılıyor.