Müdür Çimen “Yüz Yüze Eğitime Hazırız”

Pandemi dönemi boyunca zor bir eğitim- öğretim dönemi geçirildi.Öğrenciler uzun bir dönemini online eğitimle geçirmek zorunda kaldı. Sağlık bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yüz yüze eğitimde tam zamanında geçileceği açıklamasında bulundu. Özel kurumu kurumu müdürü Mihriban Çimen geçirdiğimiz eğitim- öğretim döneminde neler yaşandığıyla alakalı konuştu.

Sağlık bakanı tarafından yapılan açıklamayı hepimiz bekliyorduk diyen özel eğitim kurum müdürü Mihriban Çimen “Pandemi sebebi ile ilkokul, lise ve ortaokul öğrencileri yaklaşık bir buçuk yıldır uzatan eğitim alıyorlar. Bu süreçte eğitim kaliteli bir şekilde devam edemedi. Öğrencilerimiz online dersleri olması gerektiği gibi takip etmediler. Öğretmenlerimiz yüz yüze anlattıkları gibi verimli bir şekilde ders işleyişi bu yüzden sağlayamadılar. O yüzde hepimiz beklediği haberdi aslında Sağlık bakanının yaptığı açıklama. Yüz yüze eğitime geçilmesi kesinlikle gerekli. Bu senenin sınav sonuçlarında da bunu görüyoruz. Yüz yüze eğitim daha fazla ertelenmeyecek şekilde şart hale geldi. Artık okulların kapalı tutulması gibi bir lüksümüz maalesef yok. Normalleşme sürecinin başında bir Hes kodu uygulaması vardı. Hes kodu olmadan toplu taşıma araçlarına, alışveriş merkezlerine gibi yerlere girilmemesi gibi bir durum söz konusu olmuştu. O dönemde de henüz Hes kodu almayanlar baya sıkıntı yaşamışlardı. Bu aşıda da yapılan açıklamalara göre böyle olacağı görülüyor. Aşıda hala insanların tereddütte olduğu noktalar var. Ben bir eğitimci olarak iki doz aşımın ikisinide oldum. Öğretmenlerimizinde bir çoğu aşılanmış durumda. Tereddüt yaşayan veli ve öğrencilerimiz oluyor. İnsanlarımız artık aşı ve hastalığa karşı daha bilinçli” ifadelerini kullandı.

“Milli Eğitim Bakanı Olmak Büyük Sorumluluk”

eğitimde durum giderek kötüye gittiği için mecburen okulların açılması gerektiğini belirten kurum müdürü Mihriban Çimen “Bizim ülkemiz eğitim sistemi sürekli değişen bir ülke. Çok sık sınav sistemimiz değişiyor. Müfredat değişikliği çok sık oluyor. Bu yüzden Milli Eğitim bakanı olmak büyük sorumluluk. Eğitimdeki en büyük sıkıntımız bir buçuk yıllık bir süre kaybı. Bu senenin sınav sonuçlarına da bu çok net bir şekilde yansımış durumda. O yüzden yüz yüze eğitim olacağı çok net görünüyor. Öğrenciler ilk başlarda tatil yapacağız diye düşünüyorlardı. Sınava yaklaşan öğrencilerde bir panik havası oluşmaya başladı. Öğrencilerimizden okulun açılması yönünde çok büyük talepler görüyoruz. Geçtiğimiz dönemde de okulun açılacağına yönelik açıklamalar yapıldı. Biz buna göre hazırlık yaptık. Sağlık bakanlığımızdan alınan veriler okulların açılmasına elverecek durumda değildi. Şu an eğitimde durum giderek kötüye gittiği için mecburen okulların açılması gerekiyor. Ancak aşılanma artmazsa kimse net bir şekilde 6 Eylül’de okullar açılacak diyemez. Maalesef maske kullanımı düşüyor. Yüz yüze eğitime hazır olduğumuzu düşünüyorum. Ben bir buçuk yıllık kayının telafisi için herkesin hazır olduğunu düşünüyorum. Milli eğitim bakanlığının artık yüz yüze eğitimde hazır olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.